Zajímavá místa na Sardinii

Sardinie (italský název je Sardegna) je krásná perla Středomoří, středomořský ostrov (po Sicílii druhý největší). Leží na západ od Itálie, jižně od ostrova Korsika a na délku je dlouhý 267 km, na šířku 120 km, s celkovou rozlohou cca 24 000 km2. Povrch ostrova je mírně hornatý, ve středu Sardinie s nejvyšším vrcholem Punta Lamarmora (1 834 m. n. m.).

Východní část pobřeží Sardinie omývá Tyrhénské moře, které je částí Středozemního moře ležící mezi Apeninským poloostrovem a ostrovy Korsika, Sardinie a Sicílie. Sardinské pláže jsou velmi různorodé - široké písečné, malé zátočinky, oblázkové pláže nebo skalnaté útesy a všechny jsou krásné: mají barvu bílou, růžovou, žlutou, hnědavou...

V kombinaci s krásně křišťálově průzračnou vodou a ostrým sluncem hrají ve vodě neuvěřitelnými barvami modře a zeleně.

Zdejší pláže s křišťálovou vodou připomínající pláže Karibiku, jsou však barevnější a tyrkysová voda láká k potápění. Na určitých místech můžete vidět hejna volně žijících plameňáků (Porto Pino, Sinis), případně další vzácné ptactvo. Krajanů turistů a dovolenkářů zde potkáte poměrně málo, v odlehlejších místech (mimo hlavní sezónu) najdete místa téměř bez nich.

Kromě pobřeží Costa Smeralda a města Alghera - které jsou hlavní "centra" prázdninového odpočinku - jsou zde porůznu rozesety vesničky s příjemnými obyvateli. Kromě hřejivého slunce, dlouhých pláží a malebných zátok však Sardinie nabízí mnohé kulturní zajímavosti a památky. Před 3 000 lety odolávali Sardové nájezdům nepřátel v kamenných obranných věžích, které jsou zde k vidění dodnes. Jmenují se nuraghy, údajně by jich zde mělo být až 7 000, které výrazně dotvářejí vzhled ostrova. Také fénický Tharros, sídliště z 8. století před naším letopočtem, později přestavěný Římany, dále mnoho románských kostelů a katedrála Santa Maria v městečku Alghero by neměly ujít pozornosti návštěvníků.

Sardinie má středomořské klima, je zde teplo a prší málo, v průměru jeden den v měsíci - to platí pro léto trvající od května do října. Zimy jsou mírné s většími dešťovými srážkami.

Sardinie je od roku 1948 autonomní oblastí Itálie se zvláštním postavením a dále se dělí na čtyři provincie: Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro. Úředním jazykem je italština, 80 % obyvatel užívá kromě italštiny také sardinštinu. Počet obyvatel je cca 1 650 000.

Více než 4 000 let starou tradici má výroba sýrů, ovčích, kozích i kravských, nabídka je široká a kvalita velmi vysoká. Nejznámějším sýrem je Pecorino Sardo. Je to ovčí sýr, který se produkuje z plnotučného ovčího mléka a nechává se zrát alespoň po dva měsíce, existuje i verze nezrajícího (čerstvého) sýra. Výtečná jsou i sardinská vína, srovnatelná kvalitou s víny jižní Francie, např. Cannonau di Sardegna.

Za památkami i přírodou na Sardinii? Nudit se rozhodně nebudete!

Dáváte-li přednost spíše dovolené poznávacího typu před relaxem na pláži a opalováním se, pak si určitě do svého itineráře nezapomeňte zařadit návštěvu Sardinie. Tento malebný italský ostrov ležící ve Středozemním moři vybízí k návštěvě jak několika měst, které si udržují tradiční ležérní italskou atmosféru, tak i k prozkoumání okolní přírody a památek v ní ukrytých.

Za návštěvu rozhodně stojí největší a hlavní město Sardinie Cagliari. Ve vedení města se od středověku vystřídalo několik národů, například Římané, Féničané či Aragonci a právě proto lze po celém městě najít spoust různorodých památek. K vidění je třeba typický římský amfiteátr, který pojme až dvacet tisíc lidí či pětihektarová botanická zahrada, která se nachází nedaleko od něj. Ujít si v Cagliari rozhodně nenechte ani návštěvu kostela San Saturno z pátého století nebo galerii moderního italského umění. Odpočinek po kulturní pouti jistě naleznete u šálku vynikající kávy na náměstí Piazza Yenne.

Na Sardinii rozhodně nevynechejte ani krásné město Alghero, která vás upoutá především svým historickým centrem s řadou středověkých památek. Turisticky nejvíce navštěvovaný je třeba gotický chrám Duomo di Santa Maria či kostel San Francesco. Město navíc chrání středověké opevnění s přístavní věží Bastione.

Mezi další města, která na Sardinii určitě navštivte, patří i Costa Smeralda, které je nejvyhledávanější turistickou destinací na Sardinii jak pro místní smetánku, tak i obyčejné turisty anebo město Castelsardo, nad nímž se tyčí hrad ze dvanáctého století.
Sardinie nabízí i úchvatný výhled do více než tři tisíce let staré historie, po celém ostrově jsou totiž rozmístěny Nuraghy. Těchto staveb, které mají kuželovitý tvar a drží pohromadě bez jakéhokoliv pojiva, je po Sardinii rozmístěno na sedm tisíc a jejich dřívější funkce je stále dosud neobjasněna. Nuraghy naleznete po celé Sardinii jak v komplexech, které byly obývány desetitisíci lidmi, tak i samostatně stojící, které sloužily jako strážní věže,

Co se týče přírodních zajímavostí na Sardinii, podnikněte výlet například do jeskyně Grotta di Nettuno u města Alghero, která je považována za nejkrásnější jeskyni na ostrově. Vstup do jeskyně je umístěn na mysu Capo Caccia, můžete ji tedy navštívit dvojím způsobem - buď jednou z mnoha výletních lodí vyjíždějící z Alghera anebo využijte atraktivní sestoupení, které tvoří 656 schodů se stometrovým převýšením. Sever ostrova zase láká na tzv. sardinského medvěda. Tak se totiž přezdívá přes sto dvacet metrů vysoké žulové skále, na Sardinii známé jako Capo d´Orso, ve tvaru medvěda, která zhlíží na zátoku a moře.

Detailní popis jednotlivých zajímavostí a měst naleznete zde:

Facebook