Objevte Elbu

Turistické a zeměpisné zajímavosti

Zcela samozřejmě Elba přitahuje své návštěvníky svými přírodními podmínkami, příjemným podnebím a jedinečnými plážemi, ale může nabídnout mnohem víc. Pokud nejste příznivcem obyčejného lenošení na pláži, zkuste potápění. Na ostrově jsou vhodné podmínky jak pro začátečníky, tak i pro zkušené potápěče. Možnost pozorovat podmořský svět se svými korálovými útesy, hejny malých barevných rybiček a při troše štěstí i vzácnější větší druhy, se může stát zajímavým zpestřením dovolené. Jestliže chcete prozkoumat ostrov, doporučujeme využít síť pěších stezek a cyklostezek, které křižují víceméně celý ostrov. Pro nenáročné sportovce se nabízí vyjížďky při pobřeží, pro náruživější pak cesty do hor, které Vás odmění dech beroucím výhledem na okolí a nekonečné moře.

Vyrazte na Elbu, čekají na vás kilometry pláží i kus historie

Jeden z nejkrásnějších ostrovů ve Středozemním moři, malebná italská Elba, nabízí dostatečné vyžití milovníkům odpočinkové dovolené, nadšencům do historických památek i sportovně založeným turistům. Malý ostrov s velkou duší a bohatými možnostmi v sobě snoubí zajímavosti historie s košatou nabídkou přírodních krás. Pojďte je objevit s námi.

Portoferraio: Hlavní město Elby založené už roku 1548 Vás očaruje svou historií a architekturou. Nad starým přístavem Darsena, který má tvar písmena U, se klikatí příkré schodovité uličky napříč starou čtvrtí s množstvím kostelů a jiných architektonických památek. Můžete navštívit nejen hlavní náměstí Piazza della Repubblica, ale také exilové místo Napoleona Bonaparte, Villa dei Mulini. Pro milovníky historie a geologie je neopomenutelným místem návštěvy Museo Archeologico otevřené v bývalém skladišti soli. Dnes představuje exponáty od doby kamenné až po novověk. Asi 7 km od města se pak nachází další Napoleonovo sídlo, již zmiňovaná Villa San Martino.

Porto Azzurro: Rybářské městečko, které ve svém centru schovává nejkrásnější náměstí na celém ostrově, Živé náměstí Piazza. Další zajímavostí města je pak Piazzaforte di Longone, která slouží jako věznice dodnes.

Capoliveri: Vnitrozemské město s příkrými a úzkými uličkami, které lákají k tomu ztratit se v atmosféře místa, leží na jihovýchodní straně ostrova. Právě v okolí Capoliveri se pěstuje kvalitní vinná réva, která se zpracovává na lokální víno jedinečné chuti.

Rio Marina: Přesuneme-li se na východ ostrova, nemůžeme vynechat přístav Rio Marina. Místní mineralogické muzeum uchovává historicky unikátní dokumenty spojené s hornictvím a bohatou sbírku krásných minerálů. Pokud nejste zrovna příznivci muzeí, navštivte osmibokou strážní věž z roku 1534.

Marina di Campo: Největší letovisko na ostrově vás uchvátí svou krásou a živostí. Právě v tomto městě najde návštěvník vše, co od dovolené může očekávat. Od pláží, turistických atrakcí, obchodů, přes nádherný výhled na krajinu a hory až po luxusní a dobře vybavené hotely.

Monte Capanne: Se svými 1018 metry je nejvyšší horou Elby. Na její vrchol se můžete pohodlně dostat díky lanovce a nechat se unést při výhledu na celé okolí ostrova. Na severním svahu hory se rozprostírají typické křoviny a kaštanové lesy a na severovýchodní straně pak vyvěrá léčivý pramen pojmenovaný, překvapivě, Fonte Napoleone.

Poloostrov Calamita: Tvoří celou jihovýchodní část ostrova. Dominantou je především ostře se zvedající Monte Calamita se svými 413 metry. Poloostrov je významným nalezištěm minerálů (ametystu, turmalínu, záhnědy, růžového křemene, hematitu, pyritu a mnoha dalších).

Pevnost Volterraio: Nejstarší opevnění na ostrově Elba Vás přivítá už při příjezdu do Portoferraia. Některé pověsti říkají, že název je vytvořen z etruského slova Vultur, neboli sup, právě pro svou polohu- čeká ve výšce na svou kořist, jiní tvrdí, že jde o název oblasti Volterra, ze které pocházel údajný stavitel a architekt Vanni di Gherardo Rau, který byl pověřen rekonstrukcí ve 13. století. Tuto pevnost se nikdy nepodařilo dobýt. Ačkoliv je na místě, které může působit jako snadný cíl, je lehce viditelné, využívá této polohy spíš ve svůj prospěch a "sleduje" celý záliv Portoferraio. Chcete-li získat podobný obrázek, neváhejte se vydat do pevnosti sami. Příjemná procházka bude odměněna jedinečným výhledem.

Villa San Martino: Již zmiňované Napoleonovo letní sídlo je místem, které by si neměl nechat ujít žádný návštěvník ostrova. Nádherná neoklasicistická stavba je dílem hraběte Anatolia Demidoffa, manžela Napoleonovy neteře Matilde di Monfort, který se roku 1851 rozhodl vybudovat místo, které by chránilo Napoleonovo dědictví a starožitnosti. Původní Bonapartova rezidence se nachází nad galerií Demidoffa. Skromná venkovní kompozice je v kontrastu s dvoupatrovým vnitřním interiérem, který navrhoval architekt Bargigli a fresky vytvořil Revelli. Ve druhém patře je téměř nezbytností navštívit Egyptskou místnost s osmihranným půdorysem a stěnami potaženými papyrem. Stěny a stropy jsou vyzdobeny freskami znázorňující krásy egyptského venkova a přecházejí postupně do druhé místnosti, kde je znázorněn obraz dvou holubic v letu, které drží uzel lásky. Tento symbol má znázorňovat lásku mezi Napoleonem a Marií Luisou.

Elba toho nabízí mnohem více, než se vleze do sebevětšího cestopisu. Neváhejte proto a prozkoumejte její tajemná zákoutí na vlastní pěst!

Vzhůru na Elbu za skvělým jídlem a výběrovými specialitami!

Krásné ženy, skvělé víno a občasný zpěv linoucí se z místních tratorií - i tak by se dala popsat středomořská Elba. Podobně jako obyvatelé ostatních italských, a potažmo všech středomořských oblastí, tak i ti z Elby jsou milovníky skvělé kuchyně a vyhlášenými gurmány. Posviťme si trochu blíže na jejich mlsné jazýčky...

V minulosti neoplývala kuchyně na Elbě rozmanitostí a bohatostí na ingredience, spíše byla považována za jednu z chudších částí Itálie. Až s přílivem turistů zažívá místní gastronomie opravdový rozmach. Základem všech pokrmů jsou samozřejmě čerstvé suroviny, mořské plody, ryby, olivový olej a sůl. I když je Elba rozlohou malý ostrov, jsou na něm patrné rozdíly v kuchyni jižní a severní části. Základní oblíbená jídla ale zůstávají jednotná pro celý ostrov.

Nejtypičtější a zároveň nejoblíbenější jsou na Elbě ta jídla, která vyžadují poměrně složitou a hlavně dlouhou přípravu. Tradičním elbským jídlem je pak Lo Stoccafisso alla Riese, směs ančoviček, rajčat, bazalky, cibule, černých oliv, kapar, soli a olivového oleje, na kterou narazíte v každém typickém místním podniku. Podobně oblíbená je i rybí polévka s kalamáry Caccuicco, směs dušené zeleniny Gurguglione nebo rizoto Nero di Sepia s tmavým inkoustem ze sépie. Zachutnají vám i po elbském způsobu vařené chobotnice nebo jednohubkové sardinky.

Elba by snad nebyla opravdovým italským ostrovem, kdyby ji nepokrývalo několik hektarů vinic. Za poslední půl století došlo k více jak desetinásobné snížení plochy, kterou na ostrově vinice zabírají, i tak však místní produkují řadu vynikajících vín. Takže součástí každého jídla v jakoukoliv denní dobu je na Elbě sklenka kvalitního, místního vína. Z červených ochutnejte odrůdu Elba Rosso, z bílých Elba Bianco a potrpíte-li si na dezertní vína, tak vám jistě zachutná Aleatico.

Facebook