Korsika - základní info

Geologie Korsiky

Korsika zaujímá plochu 8680 km2. Ostrov Korsika leží 80 km západně od Itálie a 180 km jižně od francouzské Riviéry. Korsika je čtvrtým největším ostrovem Středomoří po Sicílii, Sardinii a Kypru. Svým tvarem připomíná zaťatou pěst se vztyčeným palcem. Korsika je dlouhá 183 km a široká 83 km. Na jihu ostrova, u městečka Bonifacio, odděluje Korsiku 12 km široký pruh moře od ostrova Sardinie. Korsiku najdete mezi 41. a 43. rovnoběžkou, tedy na stejné zeměpisné šířce jako jsou Pyreneje a střední část Apeninského poloostrova. Korsika je nejhornatější ostrov Středomoří s průměrnou nadmořskou výškou 576 m (pro srovnání - Sicílie 441 m, Sardinie 344 m). Proto bývá často nazývána jako Pohoří v moři nebo jako Hora v moři. Nejvyšší horou ostrova Korsika je vrchol Monte Cinto, který je vysoký 2.706 m a najdete ho jen 25 km od západního pobřeží. Na Korsice však najdete dalších 20 vrcholů, které přesahují nadmořskou výšku 2.000 m. Nejznámějšími z nich jsou Paglia Orba (2.525 m), Monte Rotondo (2.622 m), Monte d´Oro (2.389 m), Monte Renoso (2.352 m), Monte Padro (2.393 m) nebo Monte Incudine (2.136 m) v pohoří Bavella, kde můžete dosud vidět stopy zalednění. Proto je Korsika vyhledávána nejen milovníky slunce, ale i vyznavači vysokohorské turistiky či horolezectví.

Ostrov má všechny znaky malého světadílu. Najdete zde palmy, vinice, olivové a pomerančovníkové háje, kaštanové a borové lesy, vysokohorská jezera a horské bystřiny, v nichž se to hemží pstruhy. Nejtypičtější jsou maquisové porosty silně vonící myrtou, kterou Napoleon údajně cítil až z moře. Více než tisíc kilometrů korsického pobřeží nabízí krajinu, jež je ve Středozemním moři zcela jedinečná: oblázkové zátoky, zálivy s jemným pískem, divoká skaliska, rozlehlé pláže vroubené borovicovými lesíky, tyrkysové moře.

Korsika, to je též mnoho horských masívů, které mají vždy svůj nezaměnitelný charakter. Údolí zdobená jezery, vysokohorské vesnice na terasách, ostré vrcholky, náhorní roviny - nekonečně pestrá krajina s mnoha možnostmi trávení volného času. Žádný jiný ostrov ve Středozemním moři není tak zelený. Korsická příroda Vás ohromí barvami a vůněmi tisíců rostlinných druhů. V každé roční době je ten pravý čas odhalit přírodní krásy Korsiky.

Doprava na Korsiku a cestování po Korsice

Na Korsiku lze cestovat trajektem z mnoha italských a francouzských přístavů, letadlem a v sezóně také autobusem se zájezdy cestovních kanceláří.

Na Korsiku letecky - letadlem se na Korsiku dostanete přímým letem pouze z Vídně, Mnichova nebo Berlína, s přestupem také z Prahy, přestupními body jsou nejčastěji Paříž, Nice, Marseille, Lyon, Mnichov, Frankfurt. Můžete kombinovat také letadlo s trajektem v Nice nebo Pise.

Korsika trajektem - odjezdy jsou možné z italských přístavů Savona, Janov, Livorno a nově také z Piombina, z Francie lze plout z Nice a Toulonu.

Na Korsiku autobusem - odjezdy jsou možné v rámci plánovaných poznávacích zájezdů od června do září, v sezóně lze využít také pravidelnou linku z ČR (Praha, Brno) do Livorna a odtud trajektem na Korsiku nebo autobusy partnerské kanceláře, která jezdí každých 14 dní trasu Brno - Livorno.

Obyvatelstvo Korsiky

Celkový počet obyvatel na Korsice k roku 2009 byl 305 674 osob (méně než 0,5% celkového počtu obyvatel Francie).
Přibližně 8% z celkového počtu jsou cizinci - z toho nejvíce Maročané (54%), Portugalci (15%), Italové (10%), Tunisané (8%) a další.
Hustota obyvatelstva činí 35,22 obyv./km2. Většina obyvatel žije v okolí velkých měst (Ajaccio, Bastia, Porto Vecchio). Zhruba 40 % obyvatel bydlí ve dvou největších městech - Ajacciu a Bastii. Osídleny jsou oblasti do 900 m n. m., nad touto výškou nalezneme již jen sídla pastevců, oblasti nad 1800 m jsou zcela neobydlené.

Administrativní členění Korsiky

Korsika je jedním z 27 regionů Francie.
Nižší administrativní jednotkou jsou potom tzv. départementy. Francie jich má celkem 101, Korsika dva. Jsou jimi:

  • Corse-du-Sud (neboli Jižní Korsika), která má celkem 22 kantonů (canton) a 124 obcí (commune) s hlavním městem Ajacciem (které je současně i hlavním městem Korsiky). Počet obyvatel cca 143 000, rozloha 4014 km2. Další významná města: Bonifacio, Sartene, Propriano, Porto.
  • Haute-Corse (neboli Horní Korsika), která má celkem 30 kantonů a 236 obcí s hlavním městem Bastií. Počet obyvatel cca 166 000, rozloha 4666 km2. Další významná města - Calvi, Corte, Ile Rousse, Saint-Florent, Aléria.

Hlavní města provincií Korsiky
Ajaccio (hlavní město Korsiky) je hlavní město departmentu Corse du Sud, Bastia je hlavní město departmentu Haute Corse. Obě města jsou neustále ve vzájemné řevnivosti, ale skutečností je, že Bastia je nejvíce prosperující město ostrova a od 13. století také největší a nejdůležitější přístav Korsiky. Ajaccio naproti tomu slouží jako turistická destinace pro mnoho návštěvníků ostrova a současně je také sídlem správních orgánů včetně korsického parlamentu, Assamblée Corse, kde se řeší ostrovní problémy.

Korsické podnebí

Korsické podnebí je klasické středomořské. Zima bývá na Korsice šedivá: v přímořských oblastech panuje teplota okolo 10 - 12 °C, v horách (nejvyšší bod ostrova: Monte Cinto, 2 710 m.n.m.) je však zima se vším všudy. V létě je to jednodušší: sluníčko, teplo až horko. Teploty v srpnu dosahují ve dne 26 - 35 °C v noci 18 - 25 °C. Avšak vás nemůže překvapit, když v létě napadne trocha sněhu.

Klima na Korsice

Na pobřeží převládá středomořské klima s mírnou zimou bohatou na vláhu a s horkým suchým létem. V Zimě zde neklesají průměrné teploty pod 5°C. Od 200 - 900 metrů sahá přechodná zóna, v níž se rozdíly mezi zimou a létem celkem vyrovnávají. Mrazy a sníh se objevují na Korsice v pásmu do 1500m. Nad touto hranicí převládá na Korsice typické horské klima: teploty v zimě klesají hluboko pod bod mrazu, sníh začíná padat v prosinci a leží do května. V té době prší při náhlých prudkých bouřích. Na podzim prší vytrvale a často se tvoří mlhy.

Jazyk na Korsice

Že Korsičané ve vnitrozemí francouzského ostrova nehovoří francouzsky, není vůbec nic divného. Po staletí se tu totiž mluví korsicky. Během dlouhé nadvlády Římanů se na Korsice rozšířila latina a udržela se jako hovorový jazyk mnohem déle než v Itálii. Neovlivnilo ji ani pět set let trvající barbarské a saracénské nadvládí. Když se v 11. století zmocnily ostrova Pisa a Janov, nalezly zde jazyk, který se vyvíjel z latiny zcela souběžně vedle italštiny. Proto se korsičtina považuje za dialekt latinský, nikoli italský. Plných 60 % korsických slov má základ v latině. Úřední jazyk na Korsice je francouzština.

Více informací o korsičtině se dozvíte zde.

Korsická gastronomie

Stejně jako jejich pevninští francouzští krajané, i na Korsice berou jídlo a pití velmi vážně. Přesně v půl jedné po polední nastává ve městech menší dopravní špička - to jedou ostrované domů nebo do restaurace na oběd (většinou o třech chodech), jehož kvalita bývá předmětem živých diskusí po celé následující odpoledne.
Dokonce i návštěvníci s nízkým rozpočtem si většinou mohou dovolit jíst v pizzeriích, a když aspoň párkrát neokusí plný tradiční korsický oběd či večeři, připraví se o jeden ze zásadních zážitků, které Korsika nabízí.

Snídaně a občerstvení
Typická kavárenská snídaně na Korsice sestává z croissantu neboli pain au chocolat - barman většinou nechá na vašem stole ošatku s pečivem a vy pak zaplatíte za snědené kousky - a kávy či horké čokolády. V přímořských letoviscích servírují mnohé podniky tzv. petit déjeuner complet, což je půlka bagety, máslo a džem, džus a croissant v ceně kolem 5 EUR na osobu. Snídani připravují samozřejmě i v hotelových restauracích, ale účtují si více a jejich interiéry nejsou zdaleka tak přitažlivé jako slunné terasy korsických kaváren.

Kompletní jídla
Plat du jour, často jeden z regionálních pokrmů, může být sice součástí menu fixe, ale stojíte-li o neomezený přístup k šéfkuchařovým specialitám, je nutno si vybrat něco z jídelníčku (á la carte). Korsika, stejně jako Francie, podává veškeré saláty (někdy i zeleninu) odděleně od hlavního jídla, a na konci oběda i večeře vám bude nabídnuta káva (za kterou je nutno také zaplatit). Vaši korsičtí hostitelé vám mohou nabídnout jako pozornost podniku skleničku eau de vie, místní kořalky. Ryby jsou prodávány podle váhy - uvedená cena v jídelníčku představuje tedy cenu za 100 g, proto je lepší se informovat předem, na kolik vás přijde celý kus.

Na rozdíl od většiny středomořských zemí se může Korsika pochlubit širokým výběrem tradičních dezertů. Většinu z nich tvoří korpus z mléka a vajec (např. fiadone, zákusek s tvarohem), jenž Korsičané s oblibou máčejí do alkoholu a flambují. V honosnějších korsických restauracích a kvalitních patisseriích si můžete objednat beignets, koblížky z kaštanové mouky často plněné ovčím sýrem (brocciu).

Nápoje
Klasické nealkoholické nápoje a ovocné džusy jsou k dostání všude. Za ochutnání ovšem také stojí korsické minerálky z pramenů Zilia v oblasti Balagne, ze St-Georges v oblasti Ajaccio. Voda Orezzo pochází z La Castagnicia.

Alkoholické nápoje
Pivo: Na ostrově jsou dva pivovary, které vaří osm druhů různých piv. La Pietra je pivo jantarové barvy - mezi ingredience patří například kaštanová mouka. Serena je světleší pivo, na jeho etiketě najdete korsickou maurskou hlavu. Pivo Colomba se vaří od roku 1999, je ochuceno bylinkami z porostů maquis.
Pivovar Tribbiera používá k vaření svých piv vodu z horského pramene.

Víno: Korsické víno - červené, růžové a bílé - pochází z vinic, které je možno i navštívit, a to zvláště v oblasti Nebbio a na východním pobřeží. Cena za láhev se pohybuje cca od 3 Euro. Tato vína nejsou úplně nejznámější, ale jejich kvalita je více než dostačující.
Typickými korsickými odrůdami jsou: Nielluccio, Sciacarello (červené) a Malvoisie (bílé, známé na pevnině spíše jako Vermentino). K dalším, méně častějším odrůdám, patří Grenache, Cabernet Sauvignon, Merlot a Chardonnay.
Na Korsice je asi 10 100 ha vinic, z nichž se zhruba 1 000 ha může pyšnit mezinárodně uznávanou známkou jakosti AOC (Appellation d'origine contrôlée). Jako první získala v roce 1968 známku AOC oblast Patrimonio - ta patří dodnes k nejvyhlášenějším. Dnes má Korsika těchto oblastí 9.

Likéry: na Korsice můžete narazit na mnoho místních likérů s příchutí ať už tradičních kaštanů, tak také klasických středomořských plodů, jako jsou mandarinky, citrony nebo či s příchutí myrty. Nejznámější je však bylinný vinný aperitiv Cap Corse.

Brandy: Korsické brandy eaux de vie je podáváno po večeři. Tento alkoholický nápoj je většinou vyráběn podomácku. Podává se tak, že hostitel donese neoznačenou láhev s brandy a malý talířek s kostkami cukru. Poté se má trochu z lahve nalít na tyto kostky a vysát. Tento korsický zvyk je velmi starý.

Pokud se týče alkoholických nápojů, nelze také nezmínit tzv. Vin Mariani - víno s přídavkem koky, vyrobené v roce 1863 rodilým korsickým chemikem Angelo Marianim. Tento nápoj byl v Evropě ve své době velmi populární - ráda si jej dopřávala anglická královna Victorie a papež Lev XIII. si jej oblíbil natolik, že svolil k tomu, aby se jeho podobizna objevila na reklamních letácích podporujících tento produkt.
Marianiho víno zcela evidentně inspirovalo i amerického farmaceuta Johna S. Pembertona, který v USA začal v roce 1885 prodávat Pembertonovo francouzské víno Coca (Pemberton's French Wine Coca). Ve stejném roce však byla v Atlantě, kde Pemberton své víno prodával, zavedena prohibice. Farmaceut tak byl donucen vyvinout nealkoholickou verzi nápoje - tak vznikla slavná Coca-Cola

Vodstvo Korsiky

Vodní zdroje jsou na ostrově značné oproti jiným středomořským ostrovům. Příčné hřebínky hlavního horského řetězu na západě Korsiky jsou ohraničeny kotlinami tvořenými sítí řek, říček a potoků, které prudce klesají k moři a končí zálivem nebo zátokou. Korsické řeky mají nepravidelný průtok, jak se sluší na řeky ve Středozemí. V období léta je v nich jen málo vody, při podzimních deštích a zejména při jarním tání se však změní v divoké toky, které berou vše, co jim stojí v cestě. Na západě a ve středu ostrova Korsika bývají vodní toky průzračné, na východě potom jsou bahnité, protože obsahují velké množství drobných částeček vznikajících zvětráváním břidlic.

Nejdelší řekou je Golo (90 km), dále za povšimnutí stojí Tavignano (89 km), Taravo (66 km) a Gravona (46 km). Na Korsice najdeme celkem 43 ledovcových jezer - k nejznámějším patří Lac du Rotondo (0.075 km², hloubka 32m), Lac de Melo (0.065 km2, 20m) nebo Lac de Nino (0.065 km², 12m). Z přehrad můžeme zmínit např. Lac de Calacuccia (1,30 km2) nebo Lac de l´Ospedale. Zajímavá jsou také slaná lagunová jezera na pobřeží - např. Étang de Biguglia (14,50 km2) poblíž Bastie, nebo Étang de Diane (6 km2) u Alérie, známá chovem ústřic již od dob Římanů.

Fauna Korsiky

Mezi keři macchií žije spousta malých hlodavců, ale i želvy, ještěrky a neškodní hadi. Jedovaté plazy Korsika nemá. Macchie je neomezeným revírem lišek. Liška se v ní stala králem zvířat. Nežijí zde ani vlci, ani jiné šelmy. Poblíž lidských obydlí volně pobíhají drobní černí vepříci, nápadně podobní mladým divočákům. Není také nic vzácného potkat tady polodivokou černobílou rohatou kozu nebo volně se pasoucího oslíka. Nikdo se o ně nestará, nikdo je nehlídá, a přece je majitel najde vždy, kdy potřebuje. Ozdobou korsických hor je divoká ovce muflon. Korsičané mu říkají mufra. Žije v nevelkých stádech jako kamzík, má i podobné zvyky. V tuhých zimách, když pastviny pokryje sníh, sestupují stáda do údolí, kde se docela samozřejmě a nebojácně přidružují k ovcím nebo kozám. Mladý muflon se dá ochočit, starý je plachý a tvrdohlavý. Často bývá zobrazován jako symbol korsické nezávislosti. Na hmyz je Korsika bohatá. V macchiích dosud žijí zcela neznámé druhy velkých pestrých motýlů. Nejnebezpečnějším tvorem Korsiky je pavouk zvaný malmignatta, kterému se v Malé Asii říká karakurt - černý vlk. Jeho neošetřené kousnutí prý působí postupné chladnutí končetin a snad i smrt. Odborníci tohoto centimetr dlouhého pavouka s třinácti červenými skvrnami na zadečku nazývají Latrodectes trecimmaculatus. Spřádá si pavučiny v prohlubních půdy a jeho obětí se nejčastěji stává pasoucí se skot. Po kousnutí do jazyka nebo do tlamy zvíře brzy hyne.

Pro Korsiku jsou nejtypičtější tato zvířata:

Prase divoké - asi nejtypičtější korsické zvíře, které můžete spatřit v lesích a makchiích, kde se živí kaštany, žaludy a jinými plody. Jejich maso je tradiční součástí místních uzenin a pokrmů, i když většina těchto výrobků již dnes pochází z chovů.

Muflon - v prehistorické době žil na celé evropské pevnině, avšak po poslední době ledové již jen na Korsice a Sardinii. Odtud se pak znovu začali šířit zpět (V ČR se prokazatelně objevili až v 2. pol. 19. století, kdy byli vysazeni do Staré obory u Hluboké nad Vltavou). Na Korsice jich dnes žije cca 500 kusů.

Korsický červený jelen - v roce 1960 byl na ostrově vyhuben, ale o 25 let později sem bylo vypuštěno několik jedinců ze Sardinie

Orlosup bradatý - dravec z čeledi jestřábovitých, hnízdí v horských skalních výklencích, živí se zdechlinami. Má také přezdívku "rozbíječ kostí", neboť aby se dostal k morku kostí, shazuje je z výšky na kameny nebo "čistič lučin" - kvůli pojídání mršin zdechlých zvířat.

Želva zelenavá - suchozemská želva, v Evropě často chovaná v zajetí, na Korsice je však poměrně běžným druhem. Obývá stinné makchie, aktivní je zejména za šera, protože letní vedro jí příliš nesvědčí.

Z dalších vzácných druhů živočišné říše můžete na Korsice spatřit např. orla mořského, brhlíka korsického, kormorána chocholatého či racka Audouinova.

Flóra Korsiky

Korsické borovici se říká černá nebo také přímořská. Botanikové ji nazývají Pinus laricio. Má dlouhé silné modrozelené jehličí, černošedou kůru a mohutnou stavbu kmene, který dobře vzdoruje vichřicím i váze sněhu. Její koruna bývá v těchto polohách navrchu zploštělá. Macchie jsou věčně zelené křoviny pokrývající více než polovinu ostrova. Pro tyto souvislé středomořské porosty vznikl právě zde na Korsice obecný název macchia a rozšířil se snad do všech jazyků. Je to jediné slovo z korsičtiny, které proniklo do světa. Tyto silně pryskyřičnaté rostliny tvoří na celém povrchu ostrova téměř neproniknutelnou džungli. Větve keřů jsou navzájem propletené, houževnaté, ale na rozdíl od kosodřevin většinou porostlé trny. Složení a růst macchie se různí podle polohy, klimatu a nadmořské výšky. Na vlhčím východním pobřeží dosahují keře až 4 metrů, ve vyšších oblastech, zejména na severních svazích, se daří přízemním a zakrslým tvarům. Korsická macchie je ze všech macchií nejpestřejší. Spatříme tu nejčastěji stromovité vřesy, lesknoucí se pistácie, světlezelené květy řešetláku, koberce žlutých kručinek, intenzivně vonící rozmarýn, modravou opojnou levanduli, tymián, vznešené kaliny, až dvoumetrové pryšce, jalovce, škumpy, vavřín, myrtu, tamaryšky a další. Dá se v nich lehce ztratit orientace a lze lehce sejít z cesty.

Zajímavosti Korsiky

  • délka pobřeží je 1 047 km
  • 50 horských vrcholů dosahuje nadmořské výšky přesahující 2 000 metrů (největší vrchol MONTE CINTO dosahuje nadmořské výšky 2 710 m).
  • lesy a macchie (tyto trnité dřeviny jsou typickým porostem Korsiky) jsou nejvýznamnějšími součástmi ostrovní vegetace, protože pokrývají polovinu plochy ostrova.
  • na Korsice nechybí ani voda ve svých nejrozmanitějších podobách : jezera, řeky, potoky, lemované bohatou vegetací, díky které se Korsice rovněž říká "Zelený ostrov". Řekové nazývali Korsiku KALLISTE (nejkrásnější). Tato země plná kontrastů si plně zaslouží svůj titul "ostrova krásy". Horské hřebeny svažující se k mořskému pobřeží představují rozmanité a lákavé přírodní scenérie.
  • Korsika přitahuje nejen svou přírodou, ale i svými malebnými přímořskými lázeňskými letovisky a svými městy se stále živými historickými tradicemi , jako AJACCIO, BASTIA, BONIFACIO, CALVI, CORTE či SARTENE.
  • Korsika je známa také svou Agriatskou pouští (Désert des AGRIATES), která se táhne od vnitrozemského středohoří směrem na sever, svou východokorsickou plošinou (PLAINE ORIENTALE)
  • mezi nejdramatičtější části ostrova patří západokorsického pobřeží v okolí měst PORTO a PIANA (skalní útvary CALANCHES de PIANA, soutěska SPELUNCA, přírodní rezervace SCANDOLA, vrcholy CAPO D´ORTO, CAPO ROSSO a další), kde se nad mořem tyčí purpurové červené granitové příkré svahy pohoří.
  • nejkrásnější pláže Korsiky naopak naleznete na jihovýchodním pobřeží v okolí města PORTO VECCHIO - mezi nejznámější patří mj. Palombaggia, Santa Giulia, Rondinara a další
  • Korsika, to jsou také zelené břidlice severního mysu (CAP CORSE) a strmé bílé útesy nejjižnější části ostrova.

Ostatní užitečné informace pro cestu na Korsiku

Víza a doklady
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby dítě, které cestuje společně s rodičem a je zapsáno v jeho občanském průkazu, bylo vybaveno svým vlastním cestovním dokladem.

Co se týče pobytových dokladů, odpadá pro české občany povinnost být držitelem francouzské pobytové karty. Český občan všeobecně má však právo o její vystavení požádat na prefektuře nebo podprefektuře příslušné podle místa bydliště.

Při této příležitosti upozorňujeme na budoucí povinnost nahlásit svou přítomnost při dlouhodobém pobytu na francouzském území obecnímu úřadu místa bydliště (plnění této povinnosti bude vyžadováno, jakmile bude vydán zatím chybějící prováděcí předpis k základní právní úpravě).

Při cestě autem je nutný řidičský průkaz, technický průkaz (carte grise) a pojištění (carte verte).

[aktuální informace hledejte vždy na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR - www.mzv.cz]
[aktuální informace pro vstup na Korsiku naleznete zde a zde]
[aktuální kontaktní francouzské úřady v ČR naleznete zde]
[aktuální kontaktní české úřady ve Francii naleznete zde]

Váhy a míry
Stejně jako ve zbytku Francie se zde používá metrický systém.

Čas
Na ostrově platí klasický 24 hodinový cyklus a hodiny od minut odděluje malým "h". Například 15h30 = půl čtvrté odpoledne, 21h45 = tři čtvrtě na deset večer apod.

Nachází se ve stejném časovém pásmu jako Francie, což znamená, že spadá do středoevropského času. Ten je v zimním období o hodinu napřed před GMT/UTC, v letním čase o dvě hodiny napřed (UTC = univerzální koordinovaný čas).

Elektřina
Zdroj elektrického napětí na Korsice je 230V při kmitočtu 50Hz, čili stejný, jako v Česku. Zásuvky jsou také stejné jako v ČR - typu C (Dvojice kulatých kolíků - Průměr kolíků 4,8 mm) nebo typu E (Dvojice kulatých kolíků se zemní dutinkou - Průměr všech kolíků 4,8 mm. Dutinka pro zemní kolík o průměru 4,8 mm) - více informací o zásuvkách zde

Otevírací doba
Větší obchody mají otevřeno nepřetržitě od 8:00 do 20:00, někdy dokonce i déle, po celý týden během července a srpna. Některé obchody ale stále udržují tradici polední siesty, což znamená, že v poledne zavřou a znova otevřou zhruba po dvou hodinách - není to kvůli odpočinku, ale spíše kvůli tomu, že zaměstnanci věří, že mají právo na slušný, klidný oběd.
Během ostatních měsíců je otevírací doba kratší, a to od 8:00 do 12:00 a po polední pauze od 14:00 do 18:00.

Facebook