Zajímavá místa na Korsice

Korsika - kouzelné letní pokušení

Pokud přemýšlíte, kam letos zamíříte na dovolenou, pojďte společně s námi poznat jeden z francouzských pokladů. Je to Korsika, kde si každý přijde na své. Rozhodně nečekejte žádnou nudu, ostrov je totiž velmi pestrý, jak svou přírodou, horami, tak i milými místními obyvateli a spoustou možností, jak příjemně strávit čas.

Korsika leží ve Středozemním moři, asi 180 km jižně od francouzských břehů. Přes nevelkou rozlohu (8 681 km2) tady nalézáme množství přírodních krás - skalnatá pobřeží, prosluněné vinice, kaňony s bujnou vegetací i zasněžené velehory. Přestože oficiálně patří ostrov k Francii, považují se Korsičané za samostatný národ. Hovoří francouzsky, italsky a korsicky.

Ať už jste aktivní nátury a toužíte poznávat památky, chodit na túry nebo jste spíše plážoví pohodáři, kteří se rádi opalují, každý si může přijít na své. Korsika totiž nabízí široké spektrum aktivit. V jeden moment můžete být v tepajícím baru uprostřed rušné promenády, ale o pár kilometrů dále zase jen obklopeni tajemnou načervenalou skalinou korsických hor a pozorovat dramatický západ slunce.

Korsika se v tom liší od ostatních masových destinací, které nabízejí poměrně jednotvárný program s cílem co největší útraty. Nečekejte zde proto megalomanské hotely jako např. v Egyptě. Na Korsiku se musí jemně, upřímně a s citem, pomalu nadechovat pro ni charakteristickou vůni macchiových svahů a přijít na chuť jedinečnosti. A věřte, budete okouzleni velmi rychle. Kdyby autorka toho článku měla Korsiku popsat svými slovy, řekla by, že je to tvrdohlavá jasně zářící perla Středomoří, která si žije po svém.

Korsičani nemají příliš rádi spojení s mateřskou Francií (nemálo Korsičanů ji vidí dokonce jako macešskou), jsou na svůj ostrov patřičně hrdí a mají být na co. Cestovatele dokáže Korsika mile potěšit, nabídnout oddech, napětí z dechuberoucích výhledů, výborné jídlo - je libo velká propečená pizza od toho nejtypičtějšího mohutného pizzaře? Nebo snad čerstvé ryby, mušle či delikatesní sýry? Voilá, jste tu správně!

Na Korsiku se můžete vypravit jak letecky, se zájezdem autobusem tak i na vlastní pěst autem. Když připlouváte lodí ke Korsice, jeví se z dálky jako zapomenutý oblak. Ale jakmile zaostříte kontury, zrodí se před vámi vysoký hornatý ostrov, který fascinoval mořeplavce už v dávných dobách. Konec konců, ti aktivnější z nás jezdí na Korsiku právě kvůli horské turistice. Zdatní profesionálové se mohou vydat na proslulou GR 20, což je unikátní turistická 200 km dlouhá stezka po horách Korsiky, která patří k těm nejnáročnějším v Evropě. Teď zase zpět k nám pohodlnějším požitkářům a turistům, kteří to ještě na tak náročnou stezku nevidí.

Ubytování na Korsice lze najít ve všech cenových kategoriích - luxusní či skromné apartmány, kouzelné osobité hotýlky, prázdninové domy, kempy, horské chaty či jachty. Majitelé ubytovacích kapacit jsou povětšinou velmi ochotní a milí a každý druh ubytování má své výhody. A hurá, je čas poznávat ostrov. První co vás při cestování po Korsice osloví, bude jistě středověký charakter zdejších horských městeček. Malé prosté domky, kostelíky, dlážděné uličky, kamenné zídky. Když zpozorníte, přijde vám jako by se tady zastavil čas. Pár dovádějících chlapců, starší pánové se skleničkami vína hrající pétanque - místní velmi oblíbenou hru, ve které jde o umístění hracích koulí co nejblíže k cíli. Ten tvoří dřevěná kulička, tzv. Prasátko.

Ve velkých městech jako Ajaccio, Bastia, Porte Vecchio či Bonifacio můžete pozorovat vliv francouzského kontinentu. Města jsou upravená, obohacena o pečlivě udržovanou zeleň, která městu dodává v parných dnech příjemný rozměr. Přístavní města jsou většinou navíc chráněna pevností. Jinými slovy, přímo vybízí k procházkám po obchůdcích, podél pobřeží nebo zajít do hospůdky na místní speciality.

Detailní popis jednotlivých oblastí naleznete zde:

Facebook