Sartène a okolí

Sartène a jeho pamětihodnosti

Tato oblast je obzvláště bohatá na megalitické památky - dolomeny, menhiry. Pokud silnice dovolí, lze se k některým z megalitů Cauria - les mégalithes de Cauria - přiblížit.

Place de la Liberation (nám. Osvobození) - stíněné palmami a jilmy.

Église Ste-Marie (kostel P. Marie) - postavený ze žulového zdiva, s třípodlažní zvonicí. V interiéru nalevo od vchodu visí na zdi dubový kříž, nošený na Velký pátek červeným poutníkem. V chóru je jeden z barokních oltářů z polychromovaného mramoru, přivezený v 17. stol. z Ligurie a Toskánska, nad ním visí Kristus.

Hôtel de ville (radnice) je v budově bývalého paláce janovských guvernérů, jehož zaklenutý průchod spojuje nám. Osvobození s nám. Maggiu ve starém městě. Hlavní fasáda je zdobena vytesanými znaky města. Schodiště vlevo od kostela vede přímo do svatebních sálů, v nichž visí několik pláten neznámých mistrů ze 17. a 18. stol.

Quartier de Santa Anna (čtvrť Santa Anna) - dostaneme se tam právě tím výše zmíněným průchodem z radnice. Čtvrť si uchovala středověký vzhled. Asi 100 m od radnice, jdeme-li dolů uličkou vlevo, uvidíme vpravo strážní věžičku ze 16. stol., vzácnou stopu po opevnění, které kdysi bylo kolem města. Na malém náměstíčku - place Maggiu, se otevírá průchod Bradi - passage de Bradi, mimořádně úzká, která vede na nám. place Angelo-Maria-Chiappe, odkud je pěkný výhled do kraje. Ulice - rue des Frères-Bartholi, slepá, je také velmi zvláštní, se svými úzkými průchody se schodišti, které se objevují po obou stranách. Ulice - rue Caramama klesá až k nám. Chiappe, náměstíčko place Maggiore, slepá ulička - impasse Carababa, jakož i Klenbová ulice - rue des Voûtes okouzlí návštěvníky.

Musée de Préhistoire corse (Muzeum korsické prehistorie) - je umístěno v bývalém vězení z r. 1843. Jsou v něm vystaveny nálezy z vykopávek na ostrově od 7. tisíciletí před n. l. po 16. stol.

Dokumentární pořad z produkce České televize o městě Sartene naleznete na tomto odkazu: Korsika očima Jana Šmída - Krvavá vendeta

Zajímavosti v okolí města

Spin'a Cavallu (nebo Cavaddu) - most zv. Koňský hřbet - je nejznámějším z řady janovských mostů budovaných od 14. stol., nebo také od pisánské éry. Jsou charakterizovány jedním obloukem a úzkou vozovkou s velkou dlažbou. Pokud by byl čas a dalo se dojet busem k Belvedère de Campomoro, byla by tu možná procházka k: Pointe de Campomoro, kde je janovská věž a krásně mořem vytvarované skály zv. "Taffoni".

Filitosa - site archéologique (archeologické naleziště) - při vchodu se nachází muzeum, které se navštěvuje při návratu. V plenéru se nachází opidum a mnoho menhirů, sochařsky opracovaných, které se jmenují např. Filitosa V, Filitosa VI.

Facebook