Sardinie - základní info

Povrch

24.090 km2 včetně ostrovů Sant'Antioco, San Pietro, Asinara, La Maddalena, Caprera a dalších menších ostrovů.

Populace

Asi 1.600.000 obyvatel. Přítomnost člověka lze datovat do doby 17.000 let př. n. l., ale původ Sardů je ještě i dnes zahalen tajemstvím.

Hlavní města provincií

Cagliari, hlavní město (212.000 obyvatel), Sassari (122.000 obyvatel), Nuoro (36.000 obyvatel), Oristano (33.000 obyvatel). Je zde 365 obcí.

Pobřeží

1.896 km včetně ostrovů, což odpovídá 1/4 celého obvodu pobřeží Itálie. Vysoká útesová a obtížně přístupná pobřeží se nacházejí v severozápadním sektoru v Capo Caccia, v blízkosti Alghera, na východě v zálivu Orosei, na jihovýchodě a v Sulcis. Žulové pobřeží, které je nižší a přerušované častými plážemi, se nachází především na severozápadě, v Galluře. Nejkrásnější je Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží), kde se střídají útesy s rozlehlými a chráněnými zátokami, jež zde vznikly při ústí řek. Nejdůležitější zálivy jsou v Cagliari, Asinaře, Algheru, Oristanu a Palmasu na západním pobřeží a zálivy Golfo di Orosei a Golfo degli Aranci na východním pobřeží.

Klima

Pro většinu ostrova je typické středozemní klima vyjma některých oblastí ve vnitrozemí, kde je podnebí poněkud drsnější. Většina obyvatel žije při pobřeží, jehož klima je charakterizované mírnou zimou a horkým suchým létem se 300 slunečnými dny v roce. Nízká vlhkost vzduchu, absence dusna a větrnost činí i teploty mezi 35 a 40 °C příjemnými.
Od června do září prší v průměru jeden a půl dne za měsíc.

Vodopis

Řeky, převážně bystřiny, dodávají vodu umělým přehradním nádržím, sloužícím k výrobě elektřiny a k zavlažování. Hlavními vodními toky jsou: Tirso (150 km), na které se nachází jezero Lago Omodeo, Flumendosa (127 km), která napájí stejnojmenné jezero, dále pak Flumini, Mannu, Cixerri, Cedrino, Posada, které zásobují jezera Mulargia a Cuja. Jediné přírodní jezero na ostrově je Baratz, v Nurra, západně od Sassari, zatímco vodních nádrží je zde asi padesát. Z přírodního hlediska jsou důležité pobřežní tůně. Nejvíce jich je v oblasti Cagliari a Oristana. Obzvláště v létě bývá na Sardinii nedostatek sladké vody způsobený nedostatečnými srážkami.

Reliéf

Profil povrchu Sardinie:

  • 13,6% hory,
  • 18,5% nížiny,
  • 67,9% pahorkatina

Ostrov je převážně hornatý, i když průměrná výška je jen 364 m.
Ve středu Sardinie leží masiv Gennargentu, jehož nejvyšší vrchol Punta Lamarmora dosahuje výšky 1.834m. Jeden z nejstarších horských masivů Itálie se nachází v Campidanu, jedná se o hory Monti Linas (1.236 m) a Caravius (1.116 m) v Sulcis. Výjimkou jsou velké nížiny Campidano (oblast Cagliari) a menší nížiny Nurra (Oblast Sassari).

Pobřeží, ostrovy
Délka pobřeží celkově dosahuje 1897 km (2.400 km), většinou se jedná o útesy se zálivy, největší z nich jsou: na severu záliv Golfo dell´Asinara, na východě Golfo di Orosei, na jihu Golfo di Cagliari a na západě Golfo di Oristano. Sardinie je obklopena množstvím ostrovů a ostrůvků, z nichž mnohé byly uznány za národní parky: nejvýznamnější jsou Asinara na severozápadě, San Pietro a Sant´Antioco na jihu, Tavolara a souostroví Arcipellago della Maddalena na severovýchodě. Sardinie je nejobdivovanější pro své moře, které je až neskutečně průzračné, hrající celou škálou modré až zelené barvy. Z tohoto důvodu se toto pobřeží nazývá Smaragdové a Sardinii se říká "Karibik Středozemí".

Jazyk

Sardský jazyk je velmi starobylý. Vychází z latiny, kterou na ostrov přinesli Římané. Má mnoho nářečních podob, z nichž nejdůležitější jsou: kampidánština (campidanese), logudorština (logudorese), gallurština (gallurese) a sassarština (sassarese). Místní zvláštností je katalánština a starý janovský dialekt.

Více informací o sardštině naleznete zde.

Fauna a flóra

Od března do května ostrov hraje barvami, naleznete zde jalovec, myrtu, levanduli, rozmarýn, tymián, orchidej, brambořík, pryšec, ofi ciálním symbolem Sardinie je pivoňka. Ze stromů je nejdůležitější dub korkový, jehož je Sardinie významným pěstitelem, což ji činí jedním z největších exportérů korku v Evropě. Pro Sardinii je nejtypičtější křovinatý porost zvaný středozemní "macchie", který jako zelený koberec pokrývá velké plochy při pobřeží.

Ze zvířat jmenujme rarity jako je endemický bílý oslík na ostrově Asinara, sardský jelen, divoký poník Achetta, vzácný tuleň středomořský, plameňák růžový, nepočítaje neuvěřitelnou paletu podmořských živočichů červeným korálem počínaje. Naopak v největší hojnosti potkáte na celém ostrově ovce, jejichž počet více než dvakrát přesahuje počet samotných Sardů.

Rozšířený je sardský jelen a muflon, který je symbolem ostrova. Dále zde žijí divoká prasata, lišky, kuny, divoké kočky, zajíci a plchové. Z ptáků se zde vyskytuje sokol královský, sokol toulavý, orel královský, sup bělohlavý, plameňáci a další vzácné druhy. V moři žijí všechny druhy ryb, typických pro Středomoří a vzácní živočichové jako želvy a tuleni. Tuleni byli již před lety zaznamenáni v jeskyni Grotta del Bue Marino (Jeskyně mořského býka) v zálivu Golfo di Orosei a také v jeskyni Grotta di Nettuno (Neptunova jeskyně) v Capo Caccia, blízko Alghera.

Gastronomie

Poznat Sardinii znamená i vstoupit do tajů její vynikající gastronomie. Na přední příčky sardinského kulinářského umění se řadí selátko pečené na rožni porceddu, ovčí sýr pecorino Fiore Sardo, rybí speciality v čele s langustami, sardinský kaviár bottarga, sýrový dezert s medem seadas, tenké křehké pláty chleba pane Carasau a mnohé další. Hříchem by bylo rovněž nezakusit výborná sardinská vína, mezi kterými vyčnívají rubínově červené Canonau di Sardegna a aromatické suché červené Monica di Sardegna, bílým vínům vévodí slámově žlutý Nuragus či klasické Vermentino di Gallura. Originálním digestivem, se kterým se setkáte ve všech restauracích, barech a obchodech, je tradičně vyráběné rudé Mirto z plodů myrty obecné. Typická pro Sardinii je rovněž silná domácí pálenka Fillu e Ferru neboli železný drát.

Suvenýry

Budete-li si chtít přivézt ze Sardinie nějaký typický suvenýr či dárek, nevynechejte originální výrobky sardinského řemeslnictví, mezi které bezesporu patří košikářství s centrem v Castelsardu, tkalcovství koberců z ovčí vlny tappeti sardi, řezbářství, šperkařství (zlatý a stříbrný fi ligrán, šperky z červeného korálu, ručně vyráběný prsten Fede Sarda), výrobky z korku, sardinské nože coltelli sardi, reprodukce drobných bronzových sošek bronzetti...

Zajímavost

Pivoňka je symbolem sardského kraje. Rozkvétá na jaře a zahaluje do růžové barvy celý ostrov. Pro Sardy je to důležitá květina, kterou zřejmě používali k vyhánění démonů a čarodějnic.

Facebook