Objevte Korsiku

Tento malebný ostrov ležící ve Středozemním moři jihovýchodně od Francie a těsně sousedící s italskou Sardinií nabízí stovky kilometrů nádherných pláží, které rozhodně stojí za návštěvu. Výjimečnost tohoto malebného ostrova spočívá především v jeho rozmanitosti. Na Korsice naleznete jak kilometry dlouhých písčitých pláží vybízejících k lenošení a koupání v azurovém moři, tak i hory, jejichž vrchol Monte Cinto se tyčí až do výše přes 2700 metrů. Většina návštěvníků Korsiky se na ni vypráví právě kvůli vysokohorské turistice.

Dopravit se na Korsiku můžete dvojím způsobem - buďto trajektem nebo s využitím aerolinek. U letecké varianty ovšem počítejte s přestupem v některém z francouzských měst, přímé linky z českých letišť jsou většinou velkou vzácností.

Co se týče ubytování na Korsice, rozhodně nečekejte velké hotelové komplexy, které jsou typické pro většinu přímořských destinací. Na východním pobřeží sice lze podél pláže najít pár větších hotelů, cena za ubytování je však (hlavně během hlavní sezony) hodně vysoká. Pro ubytování proto raději využijte možnost pronajmutí apartmánu či penzionu, kterých je na celé Korsice dost a dost.

Na prozkoumání celého ostrova je určitě nejlepší a nejvýhodnější půjčit si v místních půjčovnách automobil. K jeho řízení vám bude stačit pouze mezinárodní řidičský průkaz. Pokud ale nechcete dovolenou strávit za volantem, vsaďte na místní železniční či autobusovou dopravu; pozor ale - ceny za jízdenky jsou poněkud vyšší, dají se však srazit pomocí uplatnění nejrůznějších slev.

Stejně jako na pevninské části Francie a v Itálii, i na Korsice je jídlu přikládán velký význam. Korsičané s oblibou hodují, oběd se tradičně i ve všední dny skládá ze tří chodů a odbývá se půl hodiny po poledni. Ve velké části místních pokrmů je zastoupen sýr, a to ať kraví či ovčí. Jinak je korsická kuchyně podobná středomořské, tudíž si pochutnáte na čerstvých zeleninových salátech, rybách, těstovinách, pizze a hlavně na nepřeberném množství vynikajících dezertů. Korsičané jsou jednoduše řečeno gurmáni, kteří si potrpí na kvalitní jídla z těch nejkvalitnějších surovin; tomu však bohužel odpovídají ceny v restauracích.

A které památky na Korsice nesmíte vynechat?

Určitě stojí za návštěvu hrobka císařské rodiny Chapelle Impériale. Na celé Korsice navíc najdete "stopy" Napoleona Bonaparte, navštivte tedy například jeho rodný dům v Ajacciu. Pokud ale dáváte spíše přednost venkovním památkám než procházkám po muzeích, vydejte se prozkoumat některé megalitické stavby, které jsou rozesety po celé Korsice. Nejvíce megalitů, přičemž některé dosahují výšky až tři metry, lze najít v oblasti Filitosa.

Korsika stále ještě není masově navštěvovanou turistickou destinací. Proto toužíte-li po dovolené, během které snoubíte relax na pláži s vysokohorskou turistikou a středomořskými specialitami, tak neváhejte a objevte i vy kouzlo Korsiky!

Podrobnější informace o nejzajímavějších místech naleznete zde.

Francouzská Korsika neznamená jen koupání, ale hlavně turistiku a památky

Korsika, jejíž patronkou je Svatá Lucie, není jen středomořský ostrov, kde strávíte týden na lehátku na pláži. Korsika toho nabízí mnohem víc, díky svému členitému terénu je ideální například pro horskou turistiku.

Více než třetinu ostrova zaujímá od roku 1972 oficiální přírodní park Parc Régional de la Corse, který se rozprostírá po obou stranách hlavního korsického pohoří. Na své si zde přijdou nejen začátečníci, ale i zkušení turisté. Korsika totiž nabízí jak jednoduché procházky spojené s koupáním v horských bystřinách, tak i náročnější treky. Vystoupejte třeba k horskému jezeru Nino ve výšce 1743 metrů a kochejte se pohledem na desítky volně se pasoucích koní. Pro ty, kteří by rádi vystoupali na některý z korsických vrcholů, určitě doporučujeme Monte Renoso nebo nejvyšší vrchol ostrova Monte Cinto. U něj však pozor, výstup je fyzicky náročnější a nezkušeným turistům se nedoporučuje.

Pokud jedete na Korsiku vyloženě jen za horskou turistikou a v horách už máte něco nachozeno, vyzkoušejte túru s názvem GR20. Tento trek je považován za jeden z nejsložitějších v Evropě, měří téměř dvě stě kilometrů a vede ze severního městečka Calvi až na jih Korsiky.

Dáváte-li však přednost kulturnímu poznávání, korsickými pamětihodnostmi rozhodně nebudete zklamáni. Korsika se pyšní například spoustou archeologických vykopávek, z nichž nejstarší spadají až do doby 6000 let př. n. l. Na Korsice najde i pozůstatky megalitické civilizace, menhiry a dolmeny jsou zde hojně rozšířeny například v nalezištích Filitosa a Cauria.

Po celém obvodu ostrova jsou navíc rozesety strážní věže, které zde zůstaly jako pozůstatky nejčastěji z období 14. až 18. století, ve kterém Korsika čelila v hojné míře atakům nepřátel. Ve městě Porto je jedna z věží dokonce rekonstruována a v jejím přízemí naleznete galerii středověkých obrazů a muzeum o životě na Korsice. A když už budete na návštěvě v tomto malebném městečku, navštivte i místní mořské akvárium.

Budete-li se chtít vydat po stopách slavného korsického rodáka Napoleona Bonaparte, vyrazte do hlavního města ostrova Ajaccio. Tam je sdruženo nejvíce památek spojeno s tímto malým - velkým císařem, od jeho rodného domu až po hrobku celé císařské rodiny. Na severozápadě Korsiky zase leží město Calvi, o kterém místní tvrdí, že je dozajista rodištěm Kryštofa Kolumba, neboť v době jeho narození spadalo Calvi pod Janov.

Kam za skvělým jídlem a výběrovým vínem?

Korsika nemusí být nutně jen místem relaxační dovolené, jejímž cílem je co nejvíce si odpočinout na místních nádherných plážích. Spousta návštěvníků na Korsiku zavítá i z touhy ochutnat místní pověstnou gastronomii a nasát kulinářskou atmosféru.

Není se čemu divit, tento malebný francouzský ostrov je výrazně ovlivněn středomořskou kuchyní, tudíž mezi nejoblíbenější pokrmy patří těstoviny, pizzy, mořské plody, saláty a všechny druhy masa. Místní obyvatelé si v jídle doslova libují, samozřejmostí je tedy dlouhé hodování o několika chodech, přičemž součástí každého je typický místní bílý chleba.

Jednou z nejoblíbenější korsických surovin jsou bezesporu sýry. Kravské i kozí se přidávají do spousty pokrmů, nejoblíbenějším je však ovčí sýr broccio. Velmi oblíbenou surovinou na zpracování jsou i jedlé kaštany, ze kterých se na Korsice vyrábí například speciální mouka - ta je dále využívána pro přípravu místních dezertů.

Důležitou roli na Korsice také hraje to, co k jídlu pijete; ke každému chodu dostanete karafu pramenité vody a některé ze skvělých vín z celkem osmi korsických vinných oblastí. Ochutnejte třeba nejznámější korsickou odrůdu Nielluccio či Grenache.

Samostatnou kapitolou jsou tradiční korsické dezerty, jejichž základ bývá ve většině případů tvořen korpusem z mléka a vajec. Místní specialitou je flambování - Korsičané milují namáčení sladkých dezertů do alkoholu a jejich následné flambování. Z Korsiky určitě nemůžete odjet, pokud neochutnáte vynikající korsické koblížky z kaštanové mouky plněné ovčím sýrem.

Menší nevýhodou se mohou zdát ceny jídla, které jsou na Korsice podobné jako ve Francii, pod kterou ostrov spadá - tudíž občas podobné, jako u nás, ve většině případů se však jedná o potraviny s téměř dvojnásobnou cenou, než na jakou jsme zvyklí. Pokud však chcete zakusit opravdovou chuť Korsiky, neváhejte a do kvalitních místních potravin jednoznačně investujte - mnohonásobně se vám to vrátí v nevšedním kulinářském zážitku!

Na Korsiku na kole? Určitě ano, nebudete litovat!

Letní dovolená strávená na pláži u moře a s knížkou v ruce nemusí vyhovovat každému. Spousta lidí dává přednost spíše aktivnímu trávení dovolené - což nabízí i středomořský ostrov Korsika. Pokud chcete dovolenou strávit v sedle kola a přemýšlíte, která místa chcete letos objevovat, vsaďte na malebnou francouzskou Korsiku.

Korsika nabízí stovky nádherných, upravených cyklotras, které jsou rozmanité svou trasou i převýšením. Vždyť nejvyšší vrcholy na Korsice dosahují nadmořské výšky přes dva tisíce metrů nad mořem, takže na své si přijdou i nároční cyklisté. Tras jsou po celé Korsice ale desítky, takže pokud není cílem vašeho výletu najezdit stovky kilometrů a stovky metrů převýšení, určitě si vyberete i z těch jednodušších - ty vedou primárně po pobřeží a vybízí k návštěvě desítek rozmanitých pláží.

Velkou výhodou při plánování cyklodovolené na Korsice je nespočet kempů, které jsou rozesety po celém ostrově. Můžete si proto svou trasu plánovat libovolně podle toho, kterou část ostrova chcete navštívit a ne podle toho, kam musíte dojet, abyste měli kam složit na noc hlavu. Z kvalitních a cestovateli prověřených kempů doporučujeme třeba Camping Municipal, vzdálený zhruba deset minut chůze od města Porto, který patří mezi nejlevější kempy na ostrově nebo Campo di Liccia v Bonifaciu.

Spousta cyklotras na Korsice vede po asfaltových cestách, najdou se ale i takové, kde není povrch zrovna nejhladší. V podstatě se dá říci, že všechny trasy na Korsice zvládnete projet s jakýmkoliv typem kola, každopádně ideální volbou bude trekové kolo, které se dá využít jak při silničních částech trasy, tak i v terénu.

Korsika je zkrátka ostrov tisíce tváří a i když si budete myslet, že jste ji dokonale projeli a znáte každé její zákoutí, vždy vás něčím překvapí a přiměje k další návštěvě.

Facebook