Objevte Sicílii
Sicílie už dávno není jen domovem tamních proslulých mafiánů, ale naopak láká na kilometry nádherných pláží s průzračným mořem, překrásnou přírodou i bohatou kulturou. Když k tomu přidáte ještě největší evropskou sopku, skvělé podnebí umožňující koupání i na podzim a vynikající místní kuchyni, tak prostě nelze Sicílii říct ne!
S rozlohou 25 709 km2 je Sicílie největším ostrovem Itálie. Díky své pestrosti a různorodosti by se dala považovat za takový malý kontinent. Již v dávných dobách byla nazývána "ostrovem Slunce" a charakteristické je pro ni subtropické podnebí s horkým létem a mírnou zimou. Sicílie má 5 miliónů obyvatel a s hlavním městem Palermo je autonomní oblastí Itálie, proto vás místní přivítají italsky, ale nebuďte překvapeni, pokud na Vás spustí místní sicilštinou. Jižní břeh ostrova je vzdálen pouze 140 km od Afriky. To je menší vzdálenost, než kdybyste se vydali ze severu na jih ostrova. K Sicílii patří i menší ostrovy: ostrov Ústica, Pantelleria, Liparské a Egadské ostrovy.
Nejrychlejší cesta na Sicílii vede samozřejmě vzduchem - můžete letět buď s přestupem v Římě či Miláně, nebo přímým letem až na jedno ze sicilských letišť. Sicílie má dvě hlavní mezinárodní letiště - Catania a Palermo. Jakmile se dostanete na samotné letiště, můžete využít místní dopravy a dostat se tak za přijatelnou cenu do centra města, nebo si můžete přímo na letišti pronajmout auto a cestovat po Sicílii pohodlně bez zbytečných prostojů a čekání. Ceny letenek nejsou zrovna příznivé, tak vyzkoušejte raději některou z nízkonákladových společností. Autem vás čeká cesta dlouhá zhruba 1600 kilometrů a k tomu ještě plavba trajektem. Na ten se můžete nalodit třeba v Neapoli a užít si osmihodinovou plavbu na Sicílii. My bychom doporučili zvolit spíše leteckou dopravu a zpříjemnit si mezipřistání návštěvou jedné z metropolí Itálie, které se nachází na severu země.
Sicílie nabízí nepřeberné možnosti v každém ohledu - nejen ve způsobu trávení dovolené, ale i v rámci ubytování. Toužíte-li po bezstarostném komfortu, pak pro vás bude ideální některý z hotelových komplexů přímo na pláži. Pokud chcete ale opravdu zažít Sicílii na vlastní kůži, pátrejte po ubytování v soukromí u místních. Spousta z nich nabízí turistům apartmány i své vlastní domy a přímý vhled do sicilské kultury pro vás bude jistě nezapomenutelným zážitkem. A každopádně oproti ubytování v hotelu výrazně ušetříte.
Největším a zároveň hlavním městem Sicílie je Palermo, které rozhodně navštivte nejen kvůli jeho rozlehlému historickému jádru. Palermo je centrum jižní Itálie a hlavní město stejnojmenné provincie. Nachází se na severozápadě Sicílie. Město je důležitým kulturním, architektonickým a gastronomickým střediskem Sicílie a jeho kořeny se datují k době před naším letopočtem. V městě se nachází malebný přístav. V sicilštině se tomuto městu říká "Palermu" a jeho patronkou je svatá Rosalia. Zajímavostí je výrazná kombinace křesťanského a arabského stylu, která je patrná na spoustě míst po celém Palermu. Samotné centrum města je jakousi neuspořádanou změtí středověkých uliček, které se sbíhají na náměstí Quattro Canti, kde se křižují dvě hlavním městské tepny - Corso Vittorio Emanuele a Via Maqueda. Nedaleko náměstí se nachází kostel La Martorana s nádherným interiérem zdobeným mozaikami. Chcete-li se vydat za nákupy a zažít atmosféru místního tržiště, pak určitě doporučujeme navštívit sicilské tržiště ve čtvrti Albergheria, především pak na náměstích Piazza Ballaro a Piazza del Carmine. Zde se také nachází barokní kostel Il Gesú s nádherně zdobeným interiérem, první jezuitská stavba na Sicílii, kostel San Giovanni degli Eremiti, původně normanský svatostánek s výraznými arabskými rysy, a královský palác Palazzo dei Normanni. V paláci najdete rovněž mozaiky s loveckými scénami v Rogerově sálu či umělecký klenot Palerma, kapli Capella Palatina, rovněž s původní mozaikovou výzdobou. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani impozantní katedrála ze 12. století s náhrobky králů a císařů. Palermo toho má mnoho co nabídnout - historické skvosty, přístav s příjemnou atmosférou, několik parků a hlavně ulice plné života s typicky sicilskou atmosférou.
Za návštěvu rozhodně stojí i další již zmíněné město. Catania je starobylé sicilské město, které je druhé největší na ostrově, a nachází se na okraji zátoky omývané Iónským mořem, založené již v 8. století př.n.l. na úpatí sopky Etna. Její zasněžený vrcholek se stal typickou kulisou města. Mezi nejvýznamnější památky města bezesporu zařadíme mohutný barokní dóm Duomo a radnici Palazzo del Municipio, která leží na náměstí Piazza del Duomo s fontánou v podobě slona nesoucího egyptský obelisk Fontana dell´Elefante. Barokní centrum města bylo zařazeno do světového kulturního dědictví UNESCO. Za zmínku stojí i mohutný hrad čtvercového půdorysu Castello Ursino, který byl vystavěn ve středověku jako obrana města. Milovníci zábavy a nočního života si tu určitě přijdou také na své, město je totiž proslulé svým nočním životem podpořeným mnoha bary a kluby v barokní uličce Via Crociferi.
Město Syrakusy leží na východním pobřeží Sicílie a v minulosti bylo jednou z nejdůležitějších anticko-řeckých kolonií, přičemž místní hradby jej symbolicky rozdělují na Staré město a modernější část. Dodnes se zachovaly nádherné archeologické pozůstatky z té doby. Ve městě se nachází třetí největší antické divadlo světa, kde se v letních měsících konají divadelní představení a koncerty.
Etna, patrně největší symbol Sicílie, přitahuje každoročně na Sicílii nespočetně mnoho turistů. Jedná se o nejvyšší činnou sopku v Evropě s vrcholem v nadmořské výšce 3 323 m.n.m. a kouř z něj vycházející dokazuje neustálou aktivitu sopky. I přes tento fakt, který může být pro většinu lidí strašákem, se dá po jejích svazích bezpečně vystoupat do nadmořské výšky cca 2 900 m.n.m. Odtud je možné pozorovat čtyři hlavní vrcholové krátery - Bocca Nuova, Voragine, Severovýchodní a Jihovýchodní kráter. O prvních erupcích této sopky jsou dochovány záznamy už ze starověku, kdy Řekové považovali sopku za bránu do říše boha podsvětí Háda. V poslední době došlo k pěti velkým výbuchům. Erupce z roku 2002 byla vizuálně nejefektnější, o rok dříve chrlila Etna oblak popela do výšky 700 m a velmi poničila infrastrukturu na jižním svahu, takže muselo být uzavřeno i mezinárodní letiště v Catanii, což způsobilo nemalé komplikace. Historicky nejničivější byla erupce v roce 1669, kdy se valící láva dostala až na pobřeží a zničila tak mnoho měst včetně velké části Catanie. V oblasti okolo Etny včetně jejího masívu se dnes nachází národní park Parco dell'Etna, který nabízí nepřeberné množství stezek pro turisty a cykloturisty. V zimě se sopka promění v unikátní lyžařský areál s nádherným výhledem na celou Sicílii, Kalábrii nebo dokonce až k břehům Afriky.
Díky tomu, že se na Sicílii v rámci bohaté historie střetlo hned několik odlišných kultur, je tamní kuchyně usměrňována mimo jiné tureckými, řeckými, francouzskými a arabskými vlivy. Tak jako každá středomořská kuchyň, tak i ta sicilská má velmi prostý základ - čerstvé suroviny, mořské plody, ryby a dochucení primárně solí a čerstvými bylinkami. Určitě ochutnejte místní tenkou pizzu Sfincione, smažené rýžové koule Arancine a jako dezert nemůžete vynechat ovoce v mandlovém marcipánu. A sicilské hody nespláchnete líp ničím jiným, než místním vínem Marsala.