Sicílie - základní info
Největší ostrov Itálie, který byl již před staletími nazýván "ostrovem Slunce", především pro své subtropické podnebí s horkými léty a mírnými zimami. Symbolem Sicílie je největší dosud činná sopka v Evropě - Etna. Jedinečná krása krajiny, pěkné pláže, množství cenných antických památek, mezi nimiž vynikají zachovalé řecké chrámy i originální stavby z normanského období, činí Sicílii turisticky velmi vyhledávanou oblastí po celý rok. Zbytky antických řeckých měst v jižní části Sicílie svědčí o tom, že byla již v té době kvetoucím ostrovem. Ve starověku byla jednou z nejvýznamnějších zemědělských oblastí Itálie a dodnes ji, zejména ve vnitrozemí, pokrývají rozsáhlé obilné lány. Z velkého přístavu Reggio Calabria a Villa S. Giovanni vede do Messiny pravidelná lodní doprava, která přepravuje i vlaky. Vzdálenost z České republiky do těchto přístavů je necelých 1800 km. Letiště se nachází v Palermu a Catanii.
Portorosa
Přístav Portorosa - Růžový přístav - je jméno velké prázdninové vesničky, rozkládající se mezi Tindari a Capo Milazzo v okrese Messina. Toto moderní, sympatické přímořské letovisko s uměle vyrobenými kanály je jedním z největších turistických přístavů na Sicílii. Má výhodnou polohu, protože leží přímo proti Liparským ostrovům, kam z nedalekého přístavu Milazzo pravidelně odplouvají lodě. Je obklopen krásnou zelení a písčitou pláží. Žel. stanice: Falcone. Letiště: Catania (135 km).
Oliveri
Oblast, nacházející se u městečka Tindari, nejmladší řecké kolonie na Sicílii, založené v r. 396 př. n. l. Pláže jsou zde rozmanité, písčité i oblázkové. Nejbližší zajímavá místa, kam se dají pořádat výlety, jsou vykopávky v Tindari, Nebrodi a Liparské ostrovy. Žel. stanice: Oliveri. Letiště: Catania (170 km).
Gioiosa Marea
Půvabné městečko Gioiosa Marea leží na jednom z nejkrásnějších, mírně hornatých sicilských pobřeží, odkud můžete obdivovat západ slunce za Liparské ostrovy, které lze lodní dopravou z nedalekého Milazza též navštívit. Tato oblast s písčitými plážemi je velmi bohatá na subtropickou vegetaci. Do současnosti si Gioiosa Marea zachovalo svoji poklidnou a jedinečnou atmosféru. Dnes si tu můžete po dni, stráveném na okouzlujících plážích nebo cestováním po rozličných koutech Sicílie, vychutnat večery v některé z místních taveren. Žel. stanice: Patti (13 km) nebo Gioiosa Marea (1 km). Letiště: Catania (150 km).
Taormina • Giardini Naxos
Jedno z nejmalebnějších a turisticky nejpřitažlivějších měst Itálie. Již francouzský spisovatel Maupassant napsal, že toto místo je obrazem, na kterém najdete vše, co bylo na Zemi stvořeno pro potěchu oka, duše a fantazie. K založení Taorminy inspirovala Kartagince v roce 396 př. n. l. strategicky výhodná poloha vysoko nad mořem, na hoře Monte Tauro s úchvatným pohledem na dýmající vrchol Etny, na azurové moře a pobřeží nedaleké Kalábrie. Stavitelskému umění Řeků pak Taormina vděčí za nejkrásnější přírodní divadlo na světě ze 3. st. př. n. l., které je po amfiteátru v Syrakusách druhým největším. Osobité kouzlo mají také taorminské uličky, vyhlídkové terasy a hlavní promenáda Corso Umberto. Nedaleké Giardini Naxos patří k nejvyhledávanějším prázdninovým letoviskům s kvalitními hotelovými službami. Naxos je také místem, kudy kráčela historie. Právě zde totiž Řekové v roce 735 př. n. l. založili své první město na sicilské půdě. Zbytky antického Naxosu si můžete prohlédnout v archeologickém parku. Žel. stanice: Taormina-Giardini Naxos. Letiště: Catania (50 km).
Agrigento • Sciacca
Agrigento založila r. 581 př. n. l. jako Agragos řecká kolonie Gela. Dnes zde, na místě bývalé akropole, vyrostlo krásné moderní město s bohatou historií, které bylo Pindarosem považováno za "nejkrásnější město smrtelníků". Z jeho hradeb a chrámů se uchovalo mnoho zřícenin. Vládci města byli většinou tyrani. Pod vedením Empedokla (jméno dnešního významného přístavu) zažil bohatý Akragas jako svobodný stát největší mocenský rozmach, ale už roku 406 př. n. l. podlehl Kartágu. Město bylo vypleněno, chrámy vypáleny. "Valle dei Templi" se dnes říká bývalému antickému městu, které se dochovalo na svahu pod akropolí, svažujícím se pozvolna k moři; nyní je zde archeologický park s nejbohatším seskupením zachovalých řeckých chrámů na světě. Sciacca je krásné historické město s velkým rybářským přístavem. Zejména večer v centru bují bohatý společenský život. Doporučujeme navštívit některou z místních restaurací nebo vináren. Proslulé jsou také místní lázně. Žel. stanice: Agrigento. Letiště: Palermo (160 km).
Marsala • Trapani
Přístav Marsala je domovem fortifikovaného, těžkého vína, jehož produkce zde sahá až do 18. století. V roce 1798 po bitvě na Nilu si admirál Nelson objednal obrovské množství tohoto moku a nechal zde zřídit mnoho významných sklepů. V jednom ze starých sklepů dnes sídlí Archeologické muzeum s expozicí význačných fénických artefaktů. Nejdůležitější fénické vykopávky totiž pocházejí z blízkého ostrova Mozia (starověkého Motya), který byl významným obchodním centrem Féničanů. Mozia byla založena r. 397 před Kristem. Usadili se tu lidé, kteří přečkali masakr Dionýsa I. ze Syrakus. Ostrov s vykopávkami a muzeem je možno navštívit v kterýchkoliv denních hodinách. Z Marsaly a okresního přístavního města Trapani pravidelně odplouvají lodě na blízké Egadské ostrovy, kde doposud vládne arabský duch. Do souostroví patří největší ostrov Favignana, Levanzo, kde objevíte malby a rytiny z paleolitu a neolitu, a Marettimo - nejmenší a civilizací nejméně narušený ostrůvek. Žel. stanice: Marsala. Letiště: Palermo (90 km).
Ostrov Vulcano
Nejzajímavější ze sedmi obydlených Liparských neboli Eolských ostrovů. Eolos byl řecký bůh větrů, který podle bájí měl sídlo právě na ostrově Vulcano, proto z tohoto ostrova měli vždy lidé velkou hrůzu. Jako všechny Liparské ostrovy je vulkanického původu a lze na něm mimořádně dobře studovat sopečné jevy. Z tohoto důvodu se stal oblíbeným místem všech vulkanologů. Poslední výbuch trval od r. 1888 do r. 1890. Ostrov Vulcano leží pouhých 30 km od severního pobřeží Sicílie. Najdete na něm exotickou přírodu, vyhlášené bahenní sirné jezírko s léčivými účinky především při problémech s revmatismem, polovyhaslý, 391 m vysoký dýmající kráter a mnoho jiných fumarol, tajemné útvary v "Údolí příšer", často vyhledávané pláže s černým pískem a nadměrně teplou radioaktivní vodou, odkud z hlubokých podmořských vřídel dokonce vystupuje pára. Ostrov Vulcano s pouhými 400 obyvateli je téměř nedotčený současností. Z ostrova je vynikající lodní spojení i na ostatní ostrovy, z nichž byste určitě neměli vynechat zejména návštěvu nejobydlenějšího ostrova Lipari s velice bohatou historií a noční výlet na stále činnou sopku Stromboli s pravidelnými sopečnými erupcemi. Trajekt: z Milazza. Letiště: Catania.
Catania
Druhé největší a nejmodernější město Sicílie leží přímo na úpatí Etny. Bylo založeno již v roce 729 př. Kr. jako první řecká kolonie na Sicílii. O antické minulosti města svědčí zbytky tří amfiteátrů, hrad Ursino z r. 1240, dóm sv. Agáty z normanského období, mnoho kostelů a několik barokních kašen a městských bran. Město bylo několikrát zničeno zemětřesením a na některých místech pokryto lávou. Mnoho budov pak bylo znovu postaveno s použitím černých bloků lávy, cihel a mramoru. Symbolem města je barokní fontána se slonem, v jejíž bezprostřední blízkosti najdete nesčetné množství památek, divadel, muzeí a také škálu moderních obchodů a barů nabízejících vynikající ledové dřeně a speciality z mandlového těsta. V historickém centru Catanie se každé dopoledne konají velkolepé trhy. Catania je též ideálním výchozím bodem pro výlety po Sicílii. Doporučujeme vám navštívit vrchol Etny, Taorminu, Sirakusy, Piazza Armerina, Agrigento a mnoho jiných měst s nezapomenutelnou tajuplnou atmosférou. Žel. stanice: Catania. Letiště: Catania.