Objevte Sardinii

Ostrov Sardinie, italská perla Středomoří, je oblíbeným turistickým cílem zejména díky průzračnému moři a nádherným písčitým plážím. Ty nejkrásnější naleznete na východním pobřeží, kterému se říká také Costa Smeralda (smaragdové pobřeží).

Sardinie je naprosto odlišná na severu a na jihu. Severní část ostrova více žije cestovním ruchem a poskytne vám vše, co potřebujete k dokonalému naplnění vysněné dovolené. I tam se však dají nalézt typické vesnice, který si i přes rozvíjející turismus zachovávají svůj starodávný půvab. Cestování na jih Sardinie volte v případě, kdy máte zájem spíše o dobrodružnější dovolenou s poznáváním místních tradic - hotelové komplexy rozhodně nečekejte, spíše vás některý z obyvatel pozve na nocleh k sobě domů.

Nejjednodušší a často i nejlevnější variantou dopravy na Sardinii je využít leteckou dopravu, přičemž během sezóny se dá na Sardinii dopravit bez přestupu; mimo sezónu je potřeba počítat s možným přestupem na pevninské části Itálie. Časově náročnější možností je doprava autem po vlastní ose, nevýhodou však je dlouhá (někdy až dvanáctihodinová) plavba trajektem a vyšší cena.

Co se týče ubytování na Sardinii, kdo dává přednost maximálnímu komfortu a luxusu, tak rozhodně zvolí hotely s více jak třemi hvězdičkami. Pro méně náročné je na ostrově spousta hotelů nižší kategorie a obyčejných hostelů. Nechybí samozřejmě ani možnost ubytování v apartmánech. Pokud toužíte po absolutním soukromí a neváháte sáhnout hlouběji do kapsy, využijte možnost pronájmu plážové vily. Využít se dá i ubytování v kempech - jejich výhodou je nízká cena a poloha v těsné blízkosti pláží.

Ke každému jídlu vám bude nabídnut místní čerstvě pečený tenký chléb. Prim na Sardinii hraje jehněčí a vepřové maso. Určitě nebudete litovat, když k jídlu ochutnáte některé z místních vín. Sardinie se totiž pyšní téměř tří tisíciletou tradicí pěstování vinné révy a tamní vína jsou po celém světě vyhlášená. Sladkou tečkou na závěr pro vás může být buď tradiční italské tiramisu či některý z místních dezertů - ten je často z listového těsta, rozinek a medu.

Dovolená na Sardinii nemusí nutně znamenat jen relax na písčitých plážích.
Na ostrově je spousta historických památek i dalších zajímavostí,
které rozhodně stojí za to objevit a prozkoumat.

Pokud však dáváte přeci jen přednost plážovému odpočinku, zkuste se aspoň projet po ostrově a navštívit pláží několik - nejlépe na východním pobřeží, protože to se pyšní nejkrásnějšími plážemi v celé Itálii. Za návštěvu určitě stojí například pláž Cala Brandinchi, ke které je však potřeba dojet několik kilometrů autem od města San Teodoro - kilometry bílého písku a průzračné moře však za tu cestu stojí.

Sardinie však neznamená jen bílé pláže a azurové moře, vnitrozemí ostrova tvoří členité pohoří s nejvyšší horou La Marmora (1834 m). Problémem jsou složitější podmínky pro pěší turistiku, protože jsou hory porostlé nepropustným houštím a turistické značené stezky jsou raritou. Pokud se tedy vypravíte na výšlap, určitě doporučujeme přibalit GPS navigaci.

Z měst rozhodně stojí navštívit Cagliari na jižním cípu Sardinie, které se pyšní bohatou historií a je hlavním městem celé Sardinie. Nejnavštěvovanější částí města je historické centrum Castello, z jehož hradeb je nádherný výhled do okolí. Za návštěvu rozhodně stojí i kostel a hrobka Svatého Augusta nebo místní amfiteátr. Pod ním vedou stovky metrů podzemních chodeb, které si uchovaly jedinečnou starořímskou atmosféru. Navíc se v cagliarském amfiteátru i v současnosti pořádají koncerty a divadelní představení.

Mezi sardinské zajímavosti patří i tisícovka umělých pohřebních jeskynní, které se nalézají severně od města Alghero a jsou staré více než tři tisíce let. Milovníci románské kultury určitě ocení i několik chrámů z tohoto období, třeba v Tratalias nebo Porto Torres. Rozhodně stojí za to udělat si výlet i na severozápadní ostrůvek Asinara, na kterém se nachází Národní park.

Podrobnější informace o nejzajímavějších místech naleznete zde.

Kulinářská Sardinie, to je pečené selátko i Limocello!

Při návštěvě Sardinie si rozhodně nemůžete nechat ujít ochutnání místních gurmánských pokrmů. Základ místní kuchyně vychází z italských kořenů, avšak v každém město i malé vesnice najdete unikátní místní specialitu.

Sardinská kuchyně se skládá především z čerstvých surovin a domácích ingrediencí, které si místní rádi a ve velkém sami pěstují. Místní specialitou je pečené prasátko, takzvané Porceddu, které si Sardinští dopřávají hlavně při slavnostních příležitostech a podávají ho s chlebem, sýrem a uzeninami. Jinak mezi typické sardské potraviny patří například uzená šunka prosciutto, ovčí sýr Pecorino, kozí sýr Caprino a těstoviny všech různých tvarů a barev. Na jídelních lístcích v restauracích i na stolech u místních doma pak najdete nejčastěji ryby a dary moře upravené na spousty způsobů, těstoviny plněné špenátem a přelité sýrovou omáčkou i klobásky z jehněčího masa.

Ať už si objednáte pokrm v luxusní restauraci nebo v domácké restauraci v malé vesničce, před jídlem vám na stole vždy přistane placka tenkého chleba. Je zvykem přikusovat ho téměř ke každému jídlu a dostanete jej pod názvem Pane Carasau nebo Pane Pistoccu.

Na své si na Sardinii přijdou i milovníci zákusků, dortíků a dezertů obecně. Ochutnejte například mandlové muffiny doplněné o květ pomerančovníku nebo plody opuncií obalené v medu. Obecně se dá říci, že nejpopulárnějšími ingrediencemi pro přípravu dezertů na Sardinii je listové těsto, med z pomerančovníku či kaštanů, mandle, citron a rozinky.

Určitě jste už slyšeli o Limoncellu, vynikajícím likéru z citrusů nebo o nápoji z myrty - právě tyto likéry jsou velmi oblíbené nejen na Sardinii, ale v celé Itálii. K večeři na Sardinii však patří vyhlášené sardinské víno, které se zde popíjí opravdu v hojné míře a každá oblast na ostrově se pyšní jinou, unikátní odrůdou. A pokud si chcete kousek gurmánské Sardinie přivézt sebou domů, tak vsaďte na místní vynikající olivový olej, který patří mezi nejlepší ve Středomoří a sbírá úspěchy na mezinárodních soutěžích!

Sardinie na kole

Kde se dá skloubit romantické koupání v azurově modrém moři a poznávání historických skvostů z cyklistického sedla? Určitě na více místech po celém světě, ale jen na malebné Sardinii to bude mít takové kouzlo. Vydejte se s námi na cyklistické putování a objevujte krásy druhého největšího italského ostrova.

Nejlepší volbou pro dovolenou v sedech kola na Sardinii jsou měsíce na přelomu jara a léta, popřípadě léta a podzimu. Rozhodně se vyhněte horkým měsícům od června do půli září, dovolená by pro vás byla více utrpením než příjemným zážitkem. Sardinie se může pyšnit desítkami kilometrů krásných cyklistických tras, které v drtivé většině vedou po asfaltových silničkách. Můžete si zvolit, jestli dáte přednost spíše pohodlnějším cyklovýletům podél smaragdového pobřeží anebo zda chcete změřit síly s kopcovitým terénem ve vnitrozemí - Sardinie je totiž velmi rozmanitá a nabízí každému něco.

Netoužíte-li po přepychu a jste při volbě ubytování skromní, využijte některý ze sardinských velmi kvalitních kempů. Po celém ostrově je jich rozeseta spousta a jsou zárukou levného, ale přitom naprosto dostačujícího ubytování.

Tras jsou na ostrově opravdu desítky, vybrat tu nejlepší je zhola nemožné. Co však musíte při svých cyklo-toulkách určitě navštívit, jsou nejvýznamnější města Cagliari, Alghero či Costa Smeralda. Zkuste si třeba i udělat výpravu po stopách Nuraghů - kuželovitých staveb, kterých jsou po celém ostrově tisíce a pyšní se více než tři tisíce let dlouhou historií.

Váháte, jaký typ kola je pro cyklistickou dovolenou na Sardinii nejlepší? Většina cyklotras vede sice po asfaltových cestách, budete-li chtít však vyzkoušet hrubší terén, nebude vám vaše silniční kolo příliš vhod. Na Sardinii se proto hodí nejlépe trekové, které využijete na obou typech povrchů.

Nenechte se zmýlit idylickými obrázky ze Sardinie, které zobrazují jen kilometry písčitých pláží a evokují pocit klidu a relaxace. Sardinie dokáže se svým kopcovitým terénem pořádně potrápit a dát do těla, ale vězte, že za ten nádherný výhled z jejích vrcholů to rozhodně stojí!

Facebook