Švédsko

Země barevných měst, lesů a vody

Termíny a ceny zájezdu

Termín: 28.7.-4.8.2021
Počet nocí: 7
Doprava: letecky
Stravování: snídaně
Odletová místa: Praha
Cena za osobu: od 29 990,- Kč

Anotace

Švédská krajina je z 97 % neobydlená. Je to země plná zachovalé přírody, nekonečných lesů, hlubokých jezer a velkého klidu. A možná právě díky tomu i milých lidí, i když se mnohdy tvrdí o seveřanech pravý opak. Dřevo i voda slouží obyvatelům Švédska již od pradávna. Řeky například slouží k výrobě energie a plavení dřeva. To se používalo už odnepaměti ke stavbě lodí a hlavně domů. Což je poznat i z typické skandinávské architektury.

Na tomto poznávacím zájezdu do Švédska uvidíte unikátní severské památky, poznáte historii i současný život, budete se plavit místní krajinou, která toho ukrývá mnohem více než vodu a lesy, poznáte hlavní město Stockholm, ale i menší neméně zajímavá městečka a vesničky. Poznáte sever, který vůbec není tak drsný, jak se říká.

Na co se můžete těšit

 • Krajina plná nekonečných lesů a jezer
 • Královský palác Drottingholm (UNESCO)
 • Hlavní město Stockholm
 • Měděné doly ve Falun (UNESCO)

Program zájezdu

1. den - Odlet z Prahy, večerní prohlídka města Uppsala
Přílet do Stockholmu. Transfer do hotelu a ubytování. Večerní prohlídka univerzitního města Uppsala. Uvidíte nejvýznamnější památky města: katedrálu Domkyrkan, Uppsalský hrad a budovu univerzity. Ubytování Uppsala.

2. den - Falun (UNESCO), vesnička Gamla Uppsala
Dopoledne se vydáte do města Falun. Toto město vyrostlo kolem měděných dolů, těžilo se tu více než tisíc let a svého času se zde těžily více než dvě třetiny světové produkce mědi. A právě díky mědi se toto město stalo velmi podstatným nejen pro Švédsko, ale i pro celou Skandinávii. Z měděného prachu se vyráběla červená barva, kterou můžete v těchto končinách vidět opravdu na každém rohu. V dnešní době jsou už všechny doly zavřené, ale město i těžba mědi byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

V odpoledních hodinách zavítáte do vesničky Gamla Uppsala, kde probíhaly velké obětní obřady severským bohům. Také je zde největší a zřejmě nejvýznamnější pohřebiště ve Švédsku. Ubytování Uppsala.

3. den - Sigtuna, Skokloster
Třetí den vaší poznávací cesty po severu začnete v nejstarším a malebném městečku Sigtuna. To leží na břehu jezera Mälaren a bylo založeno už kolem roku 980, podle legendy Vikingy. Díky tomu je plné historických památek, a to nejen z dob středověku, ale i starověku v podobě runových kamenů. Poté se přenesete do o trochu mladší historie, do 17. století. V té době byl postaven majestátní barokní zámek Skokloster. V něm je mimo jiné vystaven i slavný obraz Rudolfa II. od Giuseppe Arcimbolda. Ubytování Karlstad.

4. den - Göta kanál, Berg, Vadstena hrad
Dnešek zasvětíte Göta kanálu, který dříve sloužil hlavně k přepravě dřeva a železa a propojoval dvě největší města Švédska, Stockholm a Göteborg. Kanálu se přezdívá "modrá stužka Švédska". Na své délce kanál překonává výšku 92m. K tomu aby lodě mohly plout po kanálu slouží nespočet zdymadel, a my se zajedeme podívat do Berg, kde je právě nejznámější systém zdymadel na Göta kanálu. V odpoledních hodinách se přesunete do blízkosti jezera Vättern. Ubytování Linköping.

5. den - procházka Ekoparkem Omberg, jezero Vättern a ostrov Visingsö
Po dopolední procházce v blízkosti jezera Vättern, kde si Švédi vytvořili Ekopark Omberg se přeplavíte přes jezero Vättern na ostrov Visingsö. Jezero je jedno z největších v zemi a v některých místech nedohlédnete na druhý břeh. Na ostrově vás čeká spousta historických zajímavostí z dob Vikingů, ruiny hradu Visingsborg známého rodu Brahe. Hrad byl ve své době nejpůsobivější stavbou ve Švédsku. Ubytování Linköping.

6. den - Himmelstalund a Drottningholm (UNESCO)
První část dne se přesunete do doby bronzové a prohlédnete si unikátní skalní malby v Himmelstalund. Spousta rytin znázorňuje různé motivy. Uvidíte znázornění lodí, zvířat, loveckých scén, ale také mystické symboly, u kterých si sami můžete domýšlet, co se jimi naši předci snažili znázornit, protože spousta z nich nebyla dodnes objasněna.

Čeká vás také prohlídka královského paláce Drottingholm zapsaného na seznamu UNESCO, kterému se přezdívá "Versailles severu". Není divu, je opravdu nádherný. Palác sídlí na ostrově Lovön a je soukromou rezidencí švédské královské rodiny. V přilehlém parku najdete dokonce sochy dvorního sochaře císaře Rudolfa II., které pocházejí z Prahy a byly ukořistěny za Třicetileté války. Ubytování Stockholm.

7. den - STOCKHOLM
Den začnete prohlídkou hlavního města Švédska Stockholmu. Prohlédnete si další královský palác, který je dominantou města a žádný turista by ho neměl na své cestě na sever vynechat. Stejně tak, je to s radnicí, kterou navštívíte hned poté. Stojí na břehu jezera a unikátní je například tím, že se v ní každý rok udělují Nobelovy ceny. Ve Stockholmu vás čeká ještě mnoho dalších zajímavých míst. Odpoledne volno na prohlídky muzeí a nákupy. Ubytování Stockholm.

8. den - Odlet do Prahy
Dopoledne volný program, poté transfer na letiště a odlet do Prahy.

Podrobnosti k ceně

Cena zahrnuje

 • leteckou dopravu Praha - Stockholm - Praha včetně všech poplatků
 • 7 nocí se snídaní ve 3* hotelích, ve standardních dvoulůžkových pokojích s příslušenstvím
 • vstup do měděných dolů Falun
 • transfery dle programu
 • výlety dle programu
 • služby česky/slovensky hovořícího průvodce během celého zájezdu

Cena nezahrnuje

 • příplatek 5 990 Kč za jednolůžkový pokoj
 • případné fakultativní výlety a vstupy
 • cestovní pojištění

Důležité informace

Změna programu a hotelů vyhrazena! Pořadí navštívených míst může být změněno.
Minimální počet účastníků: 15.

Zájezd je pojištěn pro případ úpadku pořádající cestovní kanceláře.
Kategorie ubytovacího zařízení, program a další informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající CK. Organizace tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami pořádající CK Delfín travel. Pořádající CK si vyhrazuje právo změny podmínek pořádání zájezdu a právo zájezd zrušit i po uzavření cestovní smlouvy (např. z důvodu nenaplnění kapacit zájezdu).

Facebook