Scandola

Přírodní rezervace Réserve Naturel de Scandola o rozloze 19,19 km2 (9,19 km2 moře, 10 km2 země) je pojmenována podle dřevěných tašek (scandule), které pokrývají mnohé ostrovní domy. Přírodní rezervací byla vyhlášena v roce 1975, jako první rezervace na Korsice (dnes je těchto rezervací 6). V roce 1983 pak byla zapsána na listinu světového dědictví UNESCO, společně se zálivy Girolata, Porto a skalními útvary Calanches de Piana.

Nachází se zde nespočet geologických skvostů, jako jsou nakupeniny kamenných bloků, ostré vrcholky a větrem ošlehaná skaliska připomínající pařáty divokých zvířat, které byly vytvořeny sopečným výbuchem asi před 250 miliony let. Následná eroze se podílela na vzniku přízračných jeskyní, slují a puklin. Avšak zde nejsou zajímavé pouze tvary, ale také barvy, které přecházejí od uhlově šedé žuly, přes zářivě odstíny rudé a červené a vytvářejí tak úžasný kontrast se zelenými stráněmi a oslnivě modrou mořskou hladinou.

V moři lze zahlédnout delfíny a lachtany a vyskytuje se zde více než 450 druhů mořských řas a jiných vodních rostlin. Dále se zde vyskytují i některé neobvyklé druhy ryb, na útesech žijí kolonie racků a kormoránů a rovněž zde pobývají vzácní orlovci.

Scandola je také jediným hnízdištěm orla mořského na Korsice. V roce 1973 zde žily pouze 3 páry tohoto druhu orla, dnes je zde již kolem 20 párů, což se sice na první pohled nezdá mnoho, ale jde o více než třetinu populace v celém Středomoří.

Milovníky přírody ale nejspíše zklame skutečnost, že celá rezervace je nepřístupná, jelikož sem nevede žádná pozemní komunikace. Lze ji tedy pozorovat pouze z moře - lodní výlety jsou pořádány z Calvi, Porta, Cargese, Sagone a Ajaccia.

Facebook