Po stopách Napoleona

Snad nejslavnější "malý-velký" císař všech dob, Napoleon Bonaparte, se nenarodil nikde jinde, než v malebném korsickém městě Ajaccio. I když jeho jméno svědčí o italském původu, několik let před jeho narozením byla Korsika prodána Francii a tak jsou jeho oficiální kořeny veskrze francouzské. Navštivte s námi několik míst na Korsice, která jsou s tímto neobyčejným mužem neodmyslitelně spjata.

Rodný dům Korsičana Napoleona Bonaparte, v originále Maison Bonaparte, leží v jedné ze stinných uliček přístavního Ajaccia. Na to, že se v domě narodil někdo, koho se před dvěma sty lety bála téměř celá tehdejší Evropa, působí stavba až nepatřičně skromně. Jednoduchá nevýrazná fasáda i tvar domu nenasvědčují tomu, jaký velikán se uvnitř narodil; to dokládá až rodový erb nad vchodem a mramorová deska. V současnosti je uvnitř domu muzeum zaměřené, jak jinak, na Napoleonův život. Uvnitř najdete například osobní majetek významných členů rodiny, rozvětvený rodokmen i vzácné portréty.

Chapelle Imperiale neboli císařskou kapli, nechal v renesančním stylu vystavět sám Napoleon a jsou v ní uložené ostatky členů rodiny Bonaparte. Na vizuálu si dal císař opravdu záležet - krásné vitráže nesou podobiznu kardinála Fesche, jeho strýce, o iluzorní malbu na kupoli se postaral umělec Jerome Maglioli a hlavní oltář zdobí koptský Kristus, kterého Napoleon daroval své matce.

V korsickém Ajjaciu naleznete také monumentální památník vyobrazující Napoleona na hrdě kráčejícím koni a další památník, který jej zobrazuje s jeho bratry. Mnohem výraznější je však ještě jeho socha na vrcholu památníku tyčící se nad městem jako přísný dohled.

Celkově je napříč celým ostrovem rozeseta spousta Napoleonových soch, protože Korsičané si svého nejvýznamnějšího hýčkají a jsou na něj náležitě pyšní. Vydejte si i vy po jeho stopách a objevte další tvář Korsiky.

Facebook