Objevte Ischii

Za termálními prameny vyrazte na Ischii

Ostrov vulkanického původu, který je v podzemí propojený s více než třicet kilometrů vzdáleným Vesuvem, nabízí mnohem víc, než ostatní italské ostrovy. Na ostrově a v moři kolem něj totiž vyvěrá více než stovka minerálních pramenů, které z Ischie dělají termální perlu Středomoří.

Ostrov obývaný šedesáti tisíci obyvateli obsahuje hluboko ve svém nitru žhavé magma, není tudíž vyloučeno, že v budoucnu dojde k obnovení sopečné činnosti na Ischii. Do té doby si však můžete plnými doušky užívat přírodu a termální prameny hornatého ostrova, jehož nejvyšší vrchol se tyčí téměř osm set metrů nad moře.

Dopravit se na Ischii můžete několika různými způsoby přes blízkou pevninskou Neapol. Do ní lze pohodlně cestovat například letecky či přímými vlakovými linkami, využít můžete i automobilovou dopravu po vlastní ose. Z Neapole vás na Ischii, vzdálenou třicet tři kilometrů, odveze trajekt. Po Ischii se můžete dopravovat buď pomocí husté autobusové sítě, nebo si zkuste vypůjčit v některé z místních půjčoven automobil a ostrov o rozloze 47 čtverečních kilometrů projet na vlastní pěst.

Co se ubytování týče, Ischie nabízí ubytovací kapacity vcelku totožné, jako ostatní středomořské ostrovy. Na výběr máte mezi klasickými hotelovými komplexy (které mají často charakter lázní a poskytují lázeňské procedury), menšími penziony či apartmánovými domy.

Ischie, to jsou tedy především desítky termálních pramenů vyvěrající po celém ostrově. Většina hotelů poskytuje lázeňské služby a má v nabídce nepřeberné množství koupelí a bahenních zábalů. Koupele se doporučují především pro léčbu revmatismu a gynekologických obtíží, bahenní zábaly ocení lidé trpící kožními problémy. Rozhodně při návštěvě Ischie navštivte jeden z tamních termálních parků, ať už to bude park Negombo, Eden či největší ostrovní termální park Poseidonovy zahrady. Pobyty v termálních parcích se většinou skládají z kombinace bazénů s mořskou či termální vodou, římské sauny a odpočinku na písečných plážích.

Kromě lázeňské turistiky však na Ischii rozhodně stojí za vidění a návštěvu i Aragonský hrad v hlavním a největším městě ostrova Ischia. Kromě toho můžete v tomhle městě navštívit i mořské muzeum či historickou katedrálu. Na Západním břehu Ischie leží další, menší město, Forio. Jeho návštěvu doporučujeme především milovníkům vína, neboť právě odtud pochází většina vína na ostrově. Forio je zároveň městem s největším počtem kostelů na ostrově. Navštivte také město Casamicciola, kde se nachází nejstarší termální lázně na ostrově či městečko Barano s nejdelší písečnou pláží ostrova.

Na Ischii zkuste skloubit příjemnou relaxační dovolenou s ozdravnými pobyty v místních termálních parcích a uvidíte, že se na tento malebný italský ostrov budete rádi v budoucnu vracet.


Vynikající pizza, čerstvé plody moře a prvotřídní víno - vítejte na Ischii!

Rozlohou malá Ischie si do úrovně gurmánství rozhodně nezadá se svými většími sourozenci z ostatních částí Itálie. I tady totiž platí, že co obyvatel, to labužník. A co místní žena, to vynikající kuchařka. Zasněte se s námi nad rozmanitou kuchyní Ischie a budou se vám sbíhat sliny ještě několik dní!

Na své si přijdou především milovníci králičího masa. Být Ischie samostatným státem, dal by se králík na divoko nazvat národním jídlem. Takhle se spokojme s titulem nejoblíbenější a nejvíce tradiční ostrovní jídlo. Jeho kouzlo tkví v jednoduché úpravě pomocí výběrového koření, mezi které patří samozřejmě oregáno, bazalka a rozmarýn.

Jinak je Ischie velmi ovlivněná neapolskou kuchyní a dominují jí především pokrmy z plodů moře. Na jídelníčku místních tak pravidelně narazíte na pražmy, tresky, chobotnice, škeble, ančovičky a spoustu dalších darů moře. Odjet rozhodně nemůžete, aniž byste ochutnali rybí polévku, škeble v rajčatové omáčce anebo těstoviny s mořskými raky. Z dalších pokrmů ochutnejte třeba polévku Acqua Pazza, základní česnekový vývar ochucený rajčaty a olejem nebo typické caprese - směs mozzarelly, rajčat a bazalky, jejichž barvy dohromady symbolizují italskou vlajku.

Ischie by nebyla italským ostrovem, pokud byste si na ní nemohli pochutnat na prvotřídní pizze. Tou nejoblíbenější v téhle oblasti není žádná jiná, než proslulá Pizza Napoletana. Jednoduchá kombinace čerstvých rajčat, oregána, pepře a mořské soli skrývá ve své jednoduchosti bohatý chuťový zážitek. Oblíbená je však i Pizza Romana s rajčaty, sardinkami a mozzarellou a pro nás zřejmě nejznámější Pizza Margarita s rajčaty a mozzarellou.

Nejlepší vína Ischie produkuje už spoustu let vinařská rodina Perrazzo D´Ambra. Jejich vína se nazývají lávová, protože jsou z plodů vinic, které rostou na místech dřívějšího proudění lávy. To jim však neubírá na kvalitě, právě naopak - jsou silná s výraznou sladkou chutí. Nalijte si sklenku odrůd Biancolella, Frassitelli, Epomeo nebo Pizzavino. Potrpíte-li si spíše na likéry, tak máte štěstí, protože ani na Ischii nechybí věhlasné citrónové Limoncello.


Poznejte tajemství vulkanické Ischie

Jeden ze spousty italských ostrovů, malebná Ischie, je od ostatních ostrovů Středozemního moře odlišný především tím, že je pod mořem propojen třicetikilometrovým tunelem se sopkou Vesuv. Jinak je stejně jako zbytek okolních ostrovů bohatý nejen na přírodní krásy, ale i na kulturní zajímavosti, atraktivní městečka a hlavně termální prameny. Představíme vám alespoň ty nejdůležitější místa, bez jejichž návštěvy nelze z ostrova odjet...

Ischie patří mezi místo s jednou z největších koncentrací termálních pramenů v celé Evropě. Celkem se dá na ostrově najít až stovka vyvěrajících termálních pramenů, které příznivě působí na bolesti krční páteře a celého pohybového aparátu. Jedním z největších termálních parků je ten s názvem Poseidonovy zahrady, rozkládající se v sadu ibišků, oleandrů a agávií. Celkem nabízí dvaadvacet různých termálních bazénů, některé si dokonce zanechaly svou dřívější podobu starých římských lázní ve skále. Nechybí ani přírodní sauny nebo kneipová jezírka, jednoduše dokonalé spojení příjemného se zdravotně užitečným.

Výrazným prvkem ostrova je Aragonský hrad, který se nachází na dvě stě metrů vzdáleném poloostrovu, a dostanete se k němu po kamenném mostě. Hrad náleží největšímu ostrovnímu městu se stejným názvem, jako má celý ostrov - Ischia. Město je rozdělené na dvě různorodé části; v Ischia Ponte se nachází již zmíněný hrad a s ním i historická katedrála, Ischii Porto zase tvoří především největší ostrovní přístav a je i obchodním a administrativním centrem celého ostrova.

Navštivte i město Casamicciola, dnešní oblíbené turistické letovisko bylo původně nejstaršími lázněmi ostrova. Na konci devatenáctého století bylo sice úplně zničeno kvůli zemětřesení, bylo však znovu vybudováno a dnes se těší bohaté oblibě turistů. Jeho okolí je vyhlášeno svými radioaktivními prameny a také přes pět set let starou, ale stále funkční keramičkou Fratelli Mennella.

Speciálně tvarovaná hora Fungo se nachází nedaleko místa Lacco Ameno. Právě tam totiž Řekové založili vůbec svou první osadu na ostrově. Název skály, která je původem lávovou vyvřelinou, je v překladu houba - pochází z jejího tvaru, do kterého jí za stovky let opracoval vítr a mořský příboj. Za vynikajícím vínem se následně vypravte do osmitisícového Foria, osmdesát procent ostrovní produkce vína totiž pochází právě odsud. Kromě toho můžete ve městě navštívit i jeden ze spousty kostelů, kterých je ve Foriu bezpečně nejvíce z celého ostrova.

Facebook