Francouzská riviéra - základní info

Francouzská riviéra (známá také pod názvem Côte d'Azur neboli Azurové pobřeží) je pobřežní část jihovýchodní Francie a zahrnuje rovněž suverénní stát Monako. Žádná oficiální hranice neexistuje, nicméně obvykle se za ni považuje území od italských hranic až po Cassis, městečko cca 20 km východně od Marseille.
Na Azurovém pobřeží začaly vznikat jedny z prvních letovisek v dnešním slova smyslu již na konci 18. století, kdy sem přijížděli na zimu příslušníci britské vyšší třídy. Další rozvoj přišel s nástupem železnic v polovině 19. století, kdy sem kromě Britů přijížděli i ruští a jiní aristokraté. Pobývali zde např. britští panovníci - královna Victorie, král Eduard VII, nebo členové finanční dynastie Rotschildů. Ve 20. století se pak stalo vyhledávaným místem pro umělce (Pablo Picasso, Aldous Huxley, svá sídla zde mají např. Elton John nebo Brigitte Bardot). Oficiálně je na Francouzské riviéře přihlášeno k pobytu 163 různých národností s celkovým počtem přes 83 000 cizinců, neoficiálně však bude toto číslo mnohem vyšší.

Jak už bylo řečeno výše, Francouzská riviéra nabízí jedinečné spojení alpských vrcholků a nádherného azurového moře. Ze severu je ohraničena jižními Alpami, přičemž některé jejich vrcholky jsou položené přes 3000 metrů nad mořem. Patří k ekonomicky třem nejvýkonnějším regionům Francie. Název azurové pobřeží vznikl úplně jednoduše. Pojmenoval ho tak v knize La Côte d'azur , která byla vydaná roku 1888, Stéphen Liégeard, pro kterého bylo tamější moře azurově modré.

Francouzská riviéra je považována za jedno z nejluxusnějších pobřeží Evropy a nabízí toho opravdu hodně

Nejsou to pouze malebné dlouhé pláže s pískem či oblázky. Za zmínku stojí i vyhlídky na pobřeží, ze kterých je vždy krásně vidět na město a pláže. Na své si tu přijdou milovníci umění, ulice jsou plné obrazů a nejen jich. Proslulé jsou rovněž trhy, kde nakoupíte vše od koření až po typická francouzská mýdla. Na oběd či večeři můžete posedět v jedné z útulných restaurací a určitě stojí za to ochutnat mořské plody francouzského moře. Oblíbené jsou tu například mušle. Pokud vyrazíte kousek do vnitrozemí, rázem vás pohltí liduprázdné hory. Na své si tu přijde opravdu každý.

Dalším velkým znakem pobřeží jsou luxusní hotely, drahé restaurace a pláže obsypané snoby popíjejícími předražené drinky. Ale není to zdaleka tak, že by si Riviéru nemohli užít i normální lidé bez touhy po luxusu. Dá se tu sehnat cenově příznivá dovolená u moře, přičemž pokud vás omrzí samotné moře, dá se vyrazit za kulturou či do hor. Možností je spousta.

Na přelomu 18. a 19. stol. proslavila oblast řada slavných umělců, hlavně spisovatelů a malířů. Mezi nejznámější patří například Guy de Maupassant. Umělci se ostatně na Riviéru sjíždějí dodnes.

Pláže jsou rozmanité a záleží, co komu vyhovuje. Můžete si vybrat z těch písečných (např. v Cannes) i těch, které pokrývají oblázky. Při koupání dávejte pozor na medúzy, které občas mohou připlavat k pobřeží.

Nejluxusnější nábřežní promenáda celé Francouzské riviéry nese název Promenade des Anglais, což v překladu znamená Anglická promenáda. Jedná se o několik kilometrů dlouhou pobřežní silnici v hlavní městě provincie Nice a o její výstavbu se zasloužili aristokraté z Britských ostrovů. K údivu všem jí název zůstal i přes obrovskou národní hrdost francouzských občanů. Nyní si hlavní místa jednotlivě popíšeme a můžete sami zvážit, jaké je vám nejsympatičtější.

Nice

Nice je páté největší město Francie a leží mezi městem Cannes a knížectvím Monaco. Nice (obzvlášť jeho část Staré město) je známé svými kouzelnými barevnými domečky a uličkami, které výrazně přispívají k architektonické atraktivitě města a jeho oblíbenosti. Z památek můžeme zmínit známou pravoslavnou katedrálu vystavěnou carem Mikulášem I. Turisté jistě ocení možnost příjemných dlouhých procházek po pobřeží (například po známé anglické promenádě) a zajít se podívat můžou i do zdejšího Muzea umění. Nice bylo prvním místem, kam se od poloviny 18. století začali sjíždět bohatí Britové, aby tady v příjemném podnebí přečkali zimu. V Nice se nachází jachetní přístav a kousek od města se nachází rovněž letiště. Možnosti dopravy jsou proto neomezené.

Antibes

Toto město svým hostům nabízí požitek z místních pláží a večery plné zábavy. Pobřeží opět střídají písčité pláže s těmi oblázkovými a svou atmosférou okouzlí také zdejší vnitrozemí. Kromě obdivování zajímavých muzejních exponátů a procházek napříč romantickým centrem města nám Antibes může nabídnout zdejší vodní zoo Marineland. Nechá nás nahlédnout do tajů podmořského světa, ve kterém nechybí žraloci, delfíni, kosatky, tučňáci atd.

Cannes

Kdo byl v Cannes jistě potvrdí, že je to filmové město plné barů, jachet a nočního života. Každoročně se tu koná mezinárodní filmový festival, kam se sjíždí celebrity z celého světa a hotelová a restaurační zařízení v tu dobu doslova praskají ve švech. Město je rovněž oblíbeným nákupním centrem a i příznivci historických památek si zde přijdou na své. Kousek za promenádou a přístavem, který okupují desítky nádherných jachet, se nachází rozlehlá písčitá pláž. Toto město tudíž rozhodně stojí za návštěvu!

Menton

Toto lázeňské město je občas nazýváno jako Tajná Riviéra, jelikož je tak trochu schované mezi tamními výběžky hor. Opět zde najdete krásné pláže, historické památky (např. kostel St. Michel) a mimo spoustu dalšího i něco specifičtějšího - jedná se o citronové slavnosti. Díky své poloze je totiž Menton skvělým místem pro pěstování citrónů, které se staly jedním z typických symbolů města. Rostou zde díky teplejšímu podnebí a proto se zde konají citrónové slavnosti, karneval a v uličkách se prodává citronová zmrzlina a bonbony.

Saint-Tropez

Podle mnohých jedno z nejznámějších míst nejen Riviéry, ale i Francie jako takové. Jedná se totiž o dějiště slavných filmů o četníkovi ze Saint-Tropez. Četnická budova, která se ve filmech často objevuje, byla donedávna skutečnou četnickou stanicí a patří mezi nejfotografovanější budovy v celé Francii. Budova je již mnoho let opuštěná, ale její fasáda s nápisem Gendarmerie Nationale, typickými okenicemi a francouzskou vlajkou vypadá pořád stejně a proto ji turisté velmi dobře poznávají. Tato rybářská vesnice se může pochlubit krásnou nekonečnou pláží s bílým pískem, přístavem, muzeem nebo třeba výborným vínem v místních vinotékách.

Facebook