najdete nás na facebooku

Administrativní členění Korsiky

Korsika je jedním z 27 regionů Francie. Nižší administrativní jednotkou jsou potom tzv. départementy. Francie jich má celkem 101, Korsika dva.

Jsou jimi:

  • Corse-du-Sud [korz dy syd] (neboli Jižní Korsika) v jihozápadní části ostrova, má celkem 22 kantonů (canton) a 124 obcí (commune) s hlavním městem Ajacciem (které je současně i hlavním městem Korsiky). Počet obyvatel cca 143 000, rozloha 4014 km2. Další významná města: Bonifacio, Sartene, Propriano, Porto.

 

  • Haute-Corse [ót korz] (neboli Horní Korsika) v severovýchodní části ostrova, má celkem 30 kantonů  a 236 obcí s hlavním městem Bastií. Počet obyvatel cca 166 000, rozloha 4666 km2. Další významná města - Calvi, Corte, Ile Rousse, Saint-Florent, Aléria

 

Obě hlavní města départementů jsou neustále ve vzájemné řevnivosti, ale skutečností je, že Bastia je nejvíce prosperující město ostrova a od 13. století také největší a nejdůležitější přístav Korsiky. Ajaccio naproti tomu slouží jako turistická destinace pro mnoho návštěvníků ostrova a současně je také sídlem správních orgánů včetně korsického parlamentu, Assamblée Corse, kde se řeší ostrovní problémy.

Reliéfní mapa s vyobrazením départementu Haute-Corse