najdete nás na facebooku

Tempio Pausania

Tempio Pausania


Tempio Pausania je město na severu Sardinie, v centru historického regionu Gallura. Žije zde 14 000 obyvatel.

Společně s Olbií je hlavní městem provincie Olbia-Tempio

Sídlo biskupa (diecéze Tempio – Ampurias, patří pod arcibiskupství v Sassari (další arcibiskupství jsou v Oristanu a Cagliari) )

Sídlo university - Università di Sassari, fakulta farmacie a toxikologie, fakulta právní

První známky lidského osídlení oblasti pocházejí z mladší doby kamené (6-4 tis. BC) - nástroje z obsidiánu a pazourku a eneolitu (doby měděné 4-3tis. BC) – keramické nádoby – nálezy na úpatí Monte Limbara. Mnohem výraznější stopy již zůstaly po kultuře nuraghů (1800BC-500BC) – nejvýznamnější v okolí Nuraghe Maiori,další např.  Polcu, Izzana, Agnu, Nieddu.

Fénickou kolonizací nebylo Tempio vůbec zasaženo.

 Z období po dobytí ostrova Římany (po 283BC) se poblíž města nacházejí zbytky římských cest a cihlových zdí (komerční zóna za městem) .

Název Tempio byl použit poprvé v dokumentech Pisánců v roce 1173. Název vycházel pravděpodobně z latinského templum (chrám) a pausanias (vesnice poblíž Olbie). V roce 1506 se město stalo sídlem biskupství.

Bylo založeno kolem roku 1000. Je to kulturní město s dlouhou historií a je ponořené do zeleně lesa korkových stromů. V historickém centru najdeme mnoho architektonických staveb, které jsou postaveny z šedé žuly. Šedá žula byla typická hlavně pro 18. Století.

Krajina nás zve na přírodní a archeologické exkurze díky majestátným žulovým skalám, potokům, vodopádům a dubovými křovinami. Nalezneme zde kopcovité krajiny vhodné k pěstování vinné révy. Vyrábí se zde drahá a slavná vína (např. Muškát nebo Vermentino a spoustu dalších růžových a červených vín). Turisté nemohou opustit oblast bez suvenýru, který se ručně vyrábí z korku. Korkové lesy jsou totiž v této oblasti velkolepé. Výroba korku zde započala v 19. století.

 

Památky:


Cattedrale di San Pietro

Katedrála kostel (spolu s konkaterdrálou v Castelsardu) leží na stejnojmenném náměstí. Byla založena v 15. Století, z této doby jsou patrné již jen zbytky u základny věže a průčelí. Přestavována byla v několika fázích v rozmezí 17-19. St. – nejvýrazněji je dnes patrná rekonstrukce z 30. let 19. st., kdy se kostel upravoval, jelikož se měl stát katedrálou (1832-39). Vysvěcení na katedrálu 2.6. 1839.

Zvonice v Aragonském stylu byla postavena v roce 1822.

Průčelí je z pro Tempio typické šedé žuly. Vnitřek je jednolodní s bočními kaplemi a půlkruhovou apsidou. Kaple před oltářem jsou hlubší a vytvářejí tak dojem transeptu.  Presbytář je vyvýšený s mramorovým balustrádovým zábradlím. Vnitřní vybavení je v janovském barokním stylu.

Chiesa di Santa Croce

Kostel přiléhá ke katedrále. Přistaven byl v roce 1700, rekonstrukce proběhla v roce 1830. Klenba lodi z červených cihel. Jednolodní chrám. Polychromovaný dřevěný oltař .

Oratorio del Rosario

Na tomto místě byl původně římský chrám (odtud název města) zasvěcený Dioskúrům Castoru a Polluxovi. Kolem tohoto chrámu vzniklo centrum města. Původně posteveno kolem roku 1200 v pisánko-románském stylu. Dnešní podoba vychází z přelomu 13-14. St. a pozdějších úprav ve stylu aragonské gotiky, uvnitř dřevěný oltář z roku 1621. Jednolodní chrám s dřevěným stropem. Malá zvonička z 18. Století na vrcholku.

Chiesa del Purgatorio (Kostel Vykoupení) postaven roku 1679 španělským šlechticem (Jaime Misorro) – musel kostel postavit, aby vykoupil své hříchy – spáchal nějaké vraždy.

Radnice – na hlavním náměstí  Piazza Gallura, budova postavena r. 1882, architekt F.M. Cabello.

Parco delle Rimembranze

Chiesa di San Francisco – postaven v roce 1543

Staré vězení (postavené v roce 1663 a zničeno v roce 1883), později využito jako trh. Dnes sídlo obecního úřadu pro cestovní ruch, Tržní náměstí.

 

Události:


Karneval  Tempio (Carrasciali Timpiesu) je masopustní průvod, který naláká až 20 000 návštěvníku. Průvod provází písně a tance v extravagantních kostýmech, který se koná v historických ulicích města a má staletou tradici. Průvod uzavírá maska krále Jiřího.