najdete nás na facebooku

Propriano a okolí

PROPRIANO A OKOLÍ

Le SARTENAIS

Tato oblast je obzvláště bohatá na megalitické památky – dolomeny, menhiry. Pokud silnice dovolí, budeme se snažit k některým z megalitů Cauria - les mégalithes de Cauria- přiblížit. 

Dokumentární pořad z produkce České televize o městě Sartene naleznete zde:

Korsika očima Jana Šmída - Krvavá vendeta

 

SARTENE

Pamětihodnosti:

LA VIEILLE VILLE  (Staré město)

Place de la Liberation (nám.Osvobození) – stíněné palmami a jilmy.

Église Ste-Marie (kostel P.Marie) – postavený ze žulového zdiva, s třípodlažní zvonicí. V interiéru nalevo od vchodu visí na zdi dubový kříž, nošený na Velký pátek červeným poutníkem. V chóru je  jeden z barokních oltářů z polychromovaného mramoru, přivezený v 17.stol. z Ligurie a Toskánska, nad ním visí Kristus.

 

Hôtel de ville (radnice) je v budově bývalého paláce janovských guvernérů, jehož zaklenutý průchod spojuje nám. Osvobození s nám. Maggiu ve starém městě. Hlavní fasáda je zdobena vytesanými znaky města. Schodiště vlevo od kostela vede přímo do svatebních sálů, v nichž visí několik pláten neznámých mistrů ze 17. a 18.stol.

 

Quartier de Santa Anna (čtvrť Santa Anna) – dostaneme se tam právě tím výše zmíněným průchodem z radnice. Čtvrť si uchovala středověký vzhled. Asi 100 m od radnice, jdeme-li dolů uličkou vlevo, uvidíme vpravo strážní věžičku ze 16.stol., vzácnou stopu po opevnění, které kdysi bylo kolem města. Na malém náměstíčku - place Maggiu, se otevírá průchod Bradi - passage de Bradi, mimořádně úzká, která vede na nám. place Angelo-Maria-Chiappe, odkud je pěkný výhled do kraje. Ulice – rue des Frères-Bartholi, slepá, je také velmi zvláštní, se svými úzkými průchody se schodišti, které se objevují po obou stranách. Ulice – rue Caramama klesá až k nám. Chiappe, náměstíčko place Maggiore, slepá ulička - impasse Carababa, jakož i Klenbová ulice – rue des Voûtes okouzlí návštěvníky.

 

Musée de Préhistoire corse muzeum korsické prehistorie je umístěno v bývalém vězení z r.1843. Jsou v něm vystaveny nálezy z vykopávek na ostrově od 7.tisíciletí před n.l. po 16.stol.

 

OKOLÍ MĚSTA

Spin‘a Cavallu (nebo Cavaddu) – most zv. Koňský hřbet – je nejznámějším z řady janovských mostů budovaných od 14.stol., nebo také od pisánské éry. Jsou charakterizovány jedním obloukem a úzkou vozovkou s velkou dlažbou. Pokud by byl čas a dalo se dojet busem k Belvedère de Campomoro, byla by tu možná procházka k: Pointe de Campomoro, kde je janovská věž a krásně mořem vytvarované skály zv.“Taffoni“.

 

FILITOSA – site archéologique

  Při vchodu se nachází muzeum, které se navštěvuje při návratu. V plenéru se nachází opidum a mnoho menhirů, sochařsky opracovaných, které se jmenují např. Filitosa V, Filitosa VI.