najdete nás na facebooku

Les Calanches

Les Calanques de Piana

Les Calanques de Piana (korsicky: E Calanche di Piana) jsou žulové skalní útvary nedaleko městečka Piana nad zálivem Porto. Od roku 1983 jsou zapsány v seznamu světového dědictví UNESCO (společně s mysem Girolata, mysem Porto a přírodní rezervací Scandola). Jejich název pochází ze slova „calanca“, což v korničtině znamená „zátoka“ nebo „záliv“. Tento masiv je turisticky nejzajímavější částí skalnatého západního pobřeží Korsiky. Načervenalá skaliska se zvedají 250-300 m nad pobřeží a jsou silně rozčleněna erozí. Silnice prochází 2 km napříč skalami vysoko nad mořem.

 

Návštěvníci zde mají možnost parkování a pěší prohlídky u restaurace Chalet des Roches Bleues v nitru skal. V informačním centru v Pianě lze získat mapku a leták s podrobným popisem cest.

 

Cesta Sentier Muletier trvá asi jednu hodinu a sleduje bývalou stezku pro muly (= kříženec samce osla  a kobyly), která spojovala Pianu s vesničkou Ota dříve, než byla v roce 1850 vybudována silnice D81. Tato silnice vstupuje do Les Calanques asi 1,5 km od Piany směrem na Porto.

 

Foret de Piana je název pro dvě cesty vedoucí piniovým lesem a kaštanovou alejí nad Les Calanques. Tato cesta trvá asi 3 hodiny.

 

Cesta na Capu d’Ortu začíná v podobných místech jako předcházející Foret de Piana, ale později začne klesat do skalnatého terénu. Procházka trvá asi 6 hodin.

Chateau Fort vede na skalnaté úbočí nad Golfe de Porto a Les Calanques, cesta trvá 45 minut.

 

Další cestou je Sentier du Coeur, jejíž název vypovídá o zářezech do skal ve tvaru srdce. Dostanete se sem za necelých 15 minut od Le Moulin de Calanques.

 

Mezi nejzajímavější skalní útvary v Les Calanches patří:

  • „Psí hlava“ (La Tête du chien) – přímo u jedné ze zatáček D81,
  • „Želva“ (La Tortue) a „Orel“ (L'Aigle),
  • „Zpověď“ (La Confession),
  • „Biskup“ (L'Évêque),
  • „Hlava Poincarého“ (La Tête de Poincaré) – pojmenováno dle francouzského prezidenta z let 1913-20,
  • „Hlava Indiána“ (La Tête d'Indien),
  •  „Srdce“ (Le Cœur)

 

Nejkrásnější pohled na skalnatý útvar Calanche se nabízí zejména při západu Slunce – již zmíněná postupná eroze vytvarovala skály do podoby psích hlav (nejznámnější Tete de chien), čarodějnic a čertů. 

 

Guy de Maupassant, slavný francouzský spisovatel 2. poloviny 19. století, který navštívil Korsiku v roce 1880, připodobnil tyto zvláštní geologické formace ke speciálnímu pohádkovému druhu, který zkameněl nadpřirozenou silou.