najdete nás na facebooku

Itálie

Itálie zaujímá Apeninský poloostrov, který se rozprostírá v jižní Evropě a je známý svým jedinečným tvarem připomínající botu. Celková rozloha přesahuje 300 tis. km2. Itálie sdílí hranice s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem, přičemž uvnitř státu se nachází ještě dva samostatné celky - San Marino a Vatikán. Celková délka pobřeží Itálie je 7 600 km. Východní pobřeží je ploché a písčité, na západě naopak poměrně skalnaté a členité. Povrch Itálie je hornatý, na severu se nachází známé italské Dolomiti, potom celým poloostrovem prochází pohoří Apeniny. Mezi Dolomitami a Apeninami leží Pádská nížina - nejúrodnější část Itálie. V Itálii se nachází velké množství sopek - Vesuv, Etna a sopečné ostrovy Lipari. K Itálii neodmyslitelně patří i ostrovy. Mezi nejznámější patří bezesporu Sicílie a Sardinie.

 

Itálie je plná historických pamětihodností, proto se nevyplatí vydat se do Itálie pouze jednou. Nebude to stačit dokonce ani třikrát. Záleží, jak moc se o historii zajímáte - na území země se nachází 47 památek UNESCO, což je nejvíce na světě.

 

Země je ekonomicky rozdělena na sever a jih - přesná hranice není známá. Sever státu má vyšší životní úroveň než jih, zde je soustředěna většina výroby země a oblast se tak stala průmyslovým centrem Itálie. Obyvatelé jihu se naopak živí zemědělstvím a cestovním ruchem. Především o Italech žijících na jihu se mluví jako o největších opozdilcích, kteří se rádi baví a užívají života.

 

Největšími městy Itálie je hlavní město Řím, dále Miláno a Neapol. Velmi populárním městem se staly v poslední době Benátky a jsou proto jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí, zejména díky kanálům uvnitř města nebo třeba slavným Náměstím svatého Marka.

 

Pokud jste milovníci zimních sportů, pak je Itálie tím pravým místem pro zimní dovolenou a rekreaci.

Nejznámějšími středisky jsou Cortina d´Ampezzo, Bormio, Madonna di Campiglio nebo třeba Val Gardena. Malebná horská městečka spojují klikaté silnice vedoucí v bezprostřední blízkosti středisek. Pokud se vydáte do hor, nesmíte vynechat návštěvu místních kaváren a ochutnat horskou kvalitní čokoládu. Dále doporučujeme vyčlenit si část svého rozpočtu na nákup pravých italských těstovin a sýrů. Kochat se atmosférou italských hor můžete rovněž v jedné z horských restaurací, které se nachází přímo v kopcích, kde můžete ochutnat tradiční pizzu a jako sladkou tečku na závěr zvolit tradiční tiramisu. Italové mají rádi zasloužený odpočinek, proto se téměř ve všech hotelích nachází wellness zóny, kde si můžete prohřát unavené svaly v sauně, popř. je protáhnout v hotelovém bazénu.

 

Nebo plánujete dovolenou v Itálii v létě?

Pak si určitě zajeďte přes Benátky až do Ancony, kde se střídají písčité pláže a laguny. Jižně od Ancony je pobřeží narušeno poloostrovem Conero s oblázkovými plážemi. Z Porto Recanati pokračují dále písčité pláže (v oblasti Marche a Abruzzo tzv. Palmová riviéra) až k hornatému poloostrovu Gargano. Tam se nachází nádherné písčité a oblázkové pláže, které lemují vápencové útesy. V Apulii je pobřeží tvořeno plochou skálou. Výjimku tvoří pobřeží u Gallipoli s bílým pískem. Kamenité pobřeží Itálie se táhne na sever až k Francii, místy s pruhy písčitých pláží (Capo Vaticano, Cilento, Salerno, Marina di Varcaturo u Neapole, okolí Říma, Marina di Grosseto, San Vincenzo, Lido di Camaiore, Alassio, Sanremo - písčité pobřeží). O Sardinii a Sicílii si můžete přečíst samostatný článek a určitě doporučujeme navštívit jak ostrovy, tak i vnitrozemí – obě italská území mají co nabídnout.