najdete nás na facebooku

Řecko - Chalkidiki

Poloostrov Chalkidiki je jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst v Řecku. Jeho tvar je specifický – připomíná ruku se třemi prsty, které mají svá pojmenování (Kassandra, Sithonia a Athos). Všechny tři výběžky omývá Egejské moře, které bývá dlouhé měsíce příjemně teplé. Koupací sezóna je zde tedy poměrně dlouhá a proto řadíme Chalkidiki mezi přední plážové destinace v Evropě. 

 

Hlavním městem poloostrova je město Polygyros. Zde se však mezinárodní letiště nenachází. Pokud využijete leteckou dopravu, pravděpodobně přistanete na nejbližším mezinárodním letišti v Soluni. Území „třetího prstu“ Athos spravuje komunita pravoslavných mnichů, přičemž vstup na tuto část oblasti je striktně kontrolován a pro ženy zcela zakázán. Dámy nezoufejte, protože i zbytek Chalkidiki skýtá mnoho atraktivních míst bohatých na pestrost a členitost místní přírody. Jediným úskalím může být domluva s místními občany. Jazykově vybavení zrovna nejlépe nejsou, proto u nich s angličtinou moc nepochodíte. Vybavte se proto mapou, budete ji potřebovat!

 

Něco málo k historii ostrova...

Poloostrov byl obydlen již před více než 200 tisíci lety. Důkazem je nalezená lebka ve vesnici Petralona. Lidé se domnívali, že toto skalnaté a divoké místo je sídlem obrů - nepřátel bohů. V 8. století před naším letopočtem poloostrov kolonizovali obyvatelé městského státu Chalkida z ostrova Euboea. Podle nich byl pojmenován i samotný ostrov. Dříve oblast nesla název Flegra neboli Ohnivá země. To díky mnoha bitvám, které se na území odehrály. Celkově se na Chalkidiki vystřídalo několik národů – Římané, Řekové, Babyloňané, Turkové a další. Nejslavnějším místním rodákem je Aristotelés, který se řadí mezi nejznámější filozofy nejen z dob antických. Byl žákem Platóna a učitelem Alexanda Velikého Makedonského a je považován za jednoho ze zakladatelů evropské vědy a kultury. Po rozdělení Velké říše římské připadlo Chalkidiki Říši východořímské (Byzantské) a v 15.století přišli Turci, kteří oblast obývali do roku 1912, kdy bylo Chalkidiki připojeno k nově vzniklému Řecku.

 

Klima, fauna a flóra

Chalkidiki je skvělým místem pro dovolenou, protože denní teploty v letních měsících nejsou až tak nesnesitelně vysoké, jak je tomu v jiných letoviscích. Příjemná teplota je i večer, kdy se teploty pohybují kolem 26 stupňů. Počasí je ovlivňováno středozemním kontinentálním podnebím a vzhledem k severnější poloze jsou teplotní výkyvy daleko vyšší než ve zbytku Řecka. Chalkidiki ozařují sluneční paprsky 300 dní v roce a v létě prší velmi zřídka. Navzdory suššímu podnebí je však poloostrov bohatý na lesy a bujnou vegetaci. Ostrov zdobí zelené borové lesy, vinné révy, olivové háje a další rostliny. Těšit se můžete i z 500 kilometrů dlouhých pláží.
 

Teplota Egejského moře, které obklopuje celý poloostrov, bývá v létě kolem 24-25°C. V období zimy je teplota vody kolem 14-15°C. 

 

Poznávání ostrova

Určitě doporučujeme pronájem automobilu. Pokud chcete tuto nádhernou subtropickou oblast projet důkladněji, lepší dopravní prostředek neexistuje. Soluňské letiště je položené u dálnice směrem k poloostrovu a v okolí letiště má své základny mnoho mezinárodních i lokálních půjčoven. 

 

Poloostrov Kassandra

Kassandra je nejzápadnějším výběžkem Chalkidiki. Říká se mu rovněž „západní prst“, pro nějž je typický mírně zvlněný terén a velké množství dlouhých pláží. Ty nejdelší lemují městečko Kalithea, u kterého se nachází zbytky Diova chrámu, jedna z nejvýznamnějších antických památek Chalkidiki. Areál se rozkládá jen pár metrů od pláže a určitě stojí za shlédnutí stejně tak, jako třeba na Krétě palác Knóssos. Kassanda je nejlidnatějším poloostrovem s bohatým nočním životem. Podél pobřeží naleznete spoustu barů a restaurací. Oblast je známá lázněmi a festivaly Sani a Siviris. Západní prst je oddělen od pevniny kanálem Potidea. Mezi nejznámější letoviska můžeme zařadit například letovisko Polychrono, které nabízí 7 km dlouhou pláž. Kromě pozůstatků starobylého města a citadely, je objektem zájmu turistů také starověký hřbitov a křesťanský kostel s mramorovými sloupy. Polychrono se řadí mezi letoviska, kde najdete luxusní restaurace, stejně jako bary a diskotéky a nejlepší hotely v oblasti. Dalšími letovisky na Kassandře jsou Kalithea, Pefkochori, Paliouri atd.

 

Poloostrov Sithonia

Prostředním výběžkem je poloostrov Sithonia. Ten má o trochu více členitější povrch. Jeho malebné pláže vás kromě průzračného moře odmění také báječnými výhledy na sousední Athos. Oblast je určena především pro milovníky krásné přírody, rybářských vesniček a opuštěných pláží. Poloostrov se skládá víceméně z menších vesniček plných malebných uliček a domy s balkony. Rozkládá se zde i obrovský luxusní hotelový komplex Porto Caras – největší v Řecku, kterému náleží kromě velkého golfového hřiště i 10 km rozmanitých pláží. Nejoblíbenějším letoviskem je letovisko Sarti na jihovýchodním pobřeží poloostrova. Z pláží, které jsou jak s hrubším pískem, tak i s jemnějším, je nádherně vidět na protější poloostrov Athos. Milovníci vodních sportů nepřijdou zkrátka. Je tu pestrá nabídka nejen vodních sportů, ale i barů, rybích taveren a restaurací. 

 

Poloostrov Athos

Posledním cípem z pověstného Poseidónova trojzubce je poloostrov Athos. Nachází se zde stejnojmenná svatá hora, která je obydlena pouze místními mnichy a dosahuje výšky 2033 metrů nad mořem. V roce 963 zde vznikl první klášter a koncem 20. století bylo rozhodnuto, že žádná žena nemůže vkročit na horu Athos. Muži, kteří chtějí navštívit svatou horu, jsou striktně kontrolováni a musí obdržet zvláštní povolení.

    
Soluň

Soluň je druhým největším městem Řecka, které obývá přibližně milion Řeků. Leží v severní části země a jeho oficiální název zní Thessaloniki. Z Chalkidického poloostrova Kassandra se do Soluně dostanete přibližně za hodinku (je to pouhých 60 km), proto toto město určitě stojí za shlédnutí. druhého největšího řeckého města, je to na začátek poloostrova Kassandra jen 60 kilometrů. Ve městě se nachází pár pravoslavných chrámů a kostel sv. Sofie, díky kterému je Soluň zapsaná do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Velmi výraznými památkami, které stojí za zmínku, jsou zbytky Galleriova oblouku a bájná hora řeckých bohů – Olymp. V Soluni se nachází mezinárodní letiště, které v letních měsících doslova praská ve švech.

 

 

Zaujala vás tato destinace? Podívejte se na pestrou nabídku zájezdů s CK Ibis zde. 

 

Rozloha: cca 2915 km                                  

Rozloha pláží: cca 500 km

Největší hora: Athos 2033 m

Náboženství: 98% ortodoxní křesťané 

Jazyk: Novořečtina   

Časový rozdíl: +1 hodina                                                        

Měna: Euro

 

 

Důležité kontakty :

Velvyslanectví České republiky v Řecku

Ge.Seferis 6,Palio Psychico, 154 52 Athens

Tel: 0030 210 67 13755, 6719701

Fax: 0030 210 6710675

E-mail: Athens@embassy.mzv.cz / www.mzv.cz/athens

 

Konzulát ČR v Thessalonikách

Ploutarchou str.8, 546 23 Thessaloniki

Tel: 0030 2310 267041,

Fax: 0030 2310 266 415

 

Řecká Národní organizace turismu v Praze

Pod Ořechovkou 19

162 00 Praha 6

Tel: (0042 0 ) 224 311 683

Fax: (0042 0 ) 233 343 836